| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową.

Przedłużony okres rozliczeniowy

  • Zalety:

– Wydłużony okres rozliczeniowy daje przedsiębiorcy nie tylko możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy, ale także oszczędności w zakresie wypłacania wynagrodzenia oraz dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych.

– Przedsiębiorcy uzyskują dłuższy okres na udzielenie pracownikom czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach oraz dni wolnych w zamian za pracę w niedzielę, święta oraz dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

  • Wady:

– Należy pamiętać, że wraz z zakończeniem okresu rozliczeniowego pracodawca musi zapłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, która nie została zrekompensowana czasem wolnym. To może spowodować kumulację kosztów w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego.

– Podobnie będzie w sytuacji, gdy pracownik, mając zaplanowaną mniejszą liczbę godzin pracy w ostatnich miesiącach okresu rozliczeniowego, a większą w pierwszych miesiącach okresu rozliczeniowego, rozwiąże z pracodawcą umowę o pracę w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, zanim pracodawca zdąży udzielić mu czasu wolnego za pracę nadliczbową. Wówczas w miesiącu rozwiązania umowy o pracę pojawią się niezaplanowane w budżecie koszty.

– Ponadto należy pamiętać, że w każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. w 2010 r. – 1317 zł brutto. Może się zdarzyć tak, że pracownik wynagradzany ryczałtową stawką miesięczną przepracuje mniej godzin pracy, niż to wynika z wymiaru czasu pracy, pracodawca będzie jednak musiał wypłacić mu co najmniej minimalne wynagrodzenie miesięczne. W przypadku natomiast wynagrodzenia określonego stawką godzinową, w razie przepracowania przez pracownika w danym miesiącu mniejszej liczby godzin pracy niż wynikająca z wymiaru czasu pracy, pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oczywiście w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego wynagrodzenie pracownika nie może zostać pomniejszone o wysokość tego wyrównania.

Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego wymaga zatem odpowiedzialnego planowania czasu pracy i bieżącego kontrolowania nadgodzin oraz udzielania w zamian za niego na bieżąco czasu wolnego, aby uniknąć wskazanych powyżej zagrożeń.

WAŻNE!

Największą elastyczność osiągną ci przedsiębiorcy, którzy wydłużą okres rozliczeniowy wobec pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK