| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Przykłady

Podatnik zatrudniony na 1/2 etatu w miejscowości swojego zamieszkania przepracował w 2009 r. 7 miesięcy. Miesięczne koszty uzyskania, które potrącał mu płatnik (pracodawca), wynosiły 111,25 zł, natomiast w zeznaniu rocznym koszty te będą wynosić 778,75 zł (7 x 111,25 zł).

***

Pracownik mieszkał i pracował w Warszawie. Jego droga do pracy wynosiła 12 km, jednak stosuje on podstawowe koszty uzyskania przychodu – 111,25 zł miesięcznie. Inny pracownik mieszkał w Piasecznie, a pracował w Warszawie. Droga do pracy liczyła niespełna 3 km, ale stosuje on podwyższone koszty uzyskania przychodu wynoszące 139,06 zł miesięcznie.

Warunkiem zastosowania zwiększonych kosztów dla dojeżdżającego przy rozliczaniu zaliczek jest złożenie pracodawcy oświadczenia o spełnieniu powyższych warunków. Oświadczenie to ma zastosowanie w kolejnych latach, jeżeli stan faktyczny nie ulega zmianie. O zmianie stanu faktycznego pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę i od miesiąca złożenia takiej informacji pracodawca potrąca normalne koszty.

Przykłady

Pracownik jako osoba dojeżdżająca miał od 2008 r. potrącane przez zakład pracy przy rozliczeniu zaliczek podwyższone koszty dla dojeżdżającego. Te koszty stosuje się również w 2009 r. i będą obowiązywały w 2010 r.

***

W kwietniu 2009 r. pracownik złożył oświadczenie, że z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania od 10 kwietnia 2009 r. stracił status osoby dojeżdżającej do pracy. W rozliczeniu zaliczki za kwiecień 2009 r. zakład pracy zastosował mu już normalne koszty uzyskania przychodu w kwocie 111,25 zł.

Pracownikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%. Pracownik ma prawo do uwzględnienia kosztów w takiej wysokości w odniesieniu do tej części wynagrodzenia, która pochodzi ze zbycia praw autorskich.

Składki ZUS

Składki na ZUS pozostaną w roku 2010 takie same jak w 2009.

Od nowego roku nie zmienią się stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne ani nie nastąpi żadna zmiana w ich finansowaniu. Będą one wynosiły:

  • składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% przychodu, z tego:

– 9,76% – płaci pracownik,

– 9,76% – płaci pracodawca,

  • składka na ubezpieczenia rentowe – 6%, z tego:

– 1,5% – płaci pracownik,

– 4,5% – płaci pracodawca,

  • składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45%, którą w całości opłaca pracownik.

Łącznie pracodawca, jako płatnik składek, będzie potrącał pracownikowi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne kwotę stanowiącą 13,71% podstawy wymiaru. Nie wzrośnie również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Pozostanie na poziomie 9% podstawy wymiaru, z czego 7,75% podlega odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK