| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy można zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem

Kiedy można zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem

Chcemy podpisać z własnym pracownikiem umowę zlecenia. Będzie ona dotyczyć prac wykraczających poza zakres obowiązków pracownika (sporządzony na piśmie). Pracownik jest zatrudniony na stanowisku prawnika w dziale kadr. Zlecenie ma dotyczyć prowadzenia w imieniu pracodawcy negocjacji z kontrahentami. Czy w tym zakresie możemy zawrzeć umowę cywilnoprawną z tym pracownikiem?

W omawianej sytuacji nie będzie bezpośredniego związku między pracą wykonywaną na podstawie umowy o pracę i czynnościami podejmowanymi w ramach zlecenia. Nie będzie obejściem prawa pracy nawet wówczas, gdy będziemy się posługiwać pojęciem typowego zlecenia, czyli umowy, na podstawie której przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Czynności prawne nie oznaczają bowiem działalności prawniczej.

Musimy - podobnie jak w każdym innym przypadku zawierania umowy zlecenia - pamiętać przede wszystkim o tym, by umowa ta nie miała cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Jeżeli tak się stanie, to w drodze postępowania sądowego może zostać uznane, że zawarto z pracownikiem drugą umowę o pracę.

WAŻNE!

Zawarta z pracownikiem dodatkowa umowa zlecenia nie może spełniać cech charakterystycznych dla umowy o pracę.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie na warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

• art. 22, art. 151 Kodeksu pracy,

• art. 734 Kodeksu cywilnego.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Orzecznictwo uzupełniające:

• Rozdzielenie czynności dziennikarza służących przygotowaniu i przedstawieniu audycji radiowej na antenie, a zatem czynności składających się na to samo zadanie dziennikarskie, między umowę o pracę (z minimalnym wynagrodzeniem) i umowę prawa cywilnego (z wynagrodzeniem, które nie obciążało pracodawcy dodatkowymi kosztami pracy), może świadczyć o zamiarze obejścia prawa (nie tylko prawa pracy, ale także prawa ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego). (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2006 r., I PK 80/06, OSNP 2007/23-24/343)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Dobrowolska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »