| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia

Wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia

Zawarliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia na przygotowanie wysyłki gadżetów promocyjnych dla naszych kontrahentów. Pracownik po kilku dniach poprosił o skorzystanie z paragrafu umowy zlecenia umożliwiającego mu wskazanie innej osoby, która wykona zlecenie, jeśli zleceniodawca wyrazi na to zgodę. Nasz szef wyraził zgodę i zlecenie wykonuje obecnie znajomy pracownika. Zastanawiamy się, jak w tej sytuacji prawidłowo rozliczyć przychód tej osoby. Czy skoro umowa jest zawarta na pracownika, to od wykonywanego przez jego znajomego zlecenia należy potrącić składki (ma on je opłacane z tytułu zatrudnienia na 1/2 etatu w innej firmie)? Komu wypłacić wynagrodzenie z tytułu wykonywania tej umowy? Czy przychód z tytułu tej umowy doliczyć do PIT-11 pracownika, skoro wynagrodzenie nie jest dla niego przeznaczone?


RADA

Wynagrodzenie powinni Państwo wypłacić zleceniobiorcy - pracownikowi, gdyż to z nim została zawarta umowa. Jeżeli powierzył on wykonanie zlecenia znajomemu, to między nim a tym zastępcą powstał odrębny stosunek umowny. Mają Państwo obowiązek rozliczyć podatek dochodowy i składki na ZUS tylko od zlecenia pracownika, a nie osoby trzeciej.

UZASADNIENIE

Umowę zlecenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zleceniobiorca, czyli osoba przyjmująca zlecenie, nie musi osobiście wykonywać czynności będących przedmiotem umowy. Ta cecha odróżnia umowę zlecenia od umowy o dzieło i od umowy o pracę. W przypadku jej zawarcia istnieje możliwość, aby zlecenie było realizowane przez osobę trzecią - zastępcę.

Kodeks cywilny zezwala, aby zleceniobiorca powierzył wykonanie zlecenia innej osobie, ale tylko wtedy, gdy to wynika z umowy lub ze zwyczaju, albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności, np. w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. W takim przypadku jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić zleceniodawcę o osobie i o miejscu zamieszkania swego zastępcy i w razie zawiadomienia jest tylko odpowiedzialny za brak należytej staranności w wyborze zastępcy.

Taka sytuacja miała miejsce w Państwa firmie. Pracownik, z którym zawarli Państwo dodatkową umowę zlecenia, zgodnie z zapisem w umowie, za Państwa zgodą, wskazał swego znajomego jako zastępcę, który zamiast niego przygotowywał wysyłkę materiałów promocyjnych do kontrahentów. W tej sytuacji osoba, która faktycznie wykonała zlecenie, jest podwykonawcą zlecenia.

Skutki tej decyzji są takie, że to między zleceniobiorcą będącym stroną umowy zlecenia a jego znajomym - zastępcą powstał odrębny stosunek zobowiązaniowy. Oznacza to, że Państwo wypłacają całość umówionego wynagrodzenia zleceniobiorcy - pracownikowi, a on już samodzielnie powinien załatwić kwestię rozliczenia ze swoim zastępcą, gdyż to on zlecił mu wykonanie usługi. Zatem w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ZUS nie będą Państwo pełnić roli płatnika w stosunku do zastępcy, lecz do zleceniobiorcy, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna. Od wypłacanego pracownikowi - zleceniobiorcy wynagrodzenia trzeba więc będzie naliczyć podatek i składki na ZUS.

•art. 734, art. 738 Kodeksu cywilnego,

•art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie płac i rozliczeń

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »