| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne są obecnie stosowane na tyle powszechnie, iż stały się swego rodzaju alternatywą dla umów o prace. Przepisy kodeksu pracy chronią wynagrodzenie pochodzące ze stosunku zawiązanego umową o pracę. Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Potrąceń z wynagrodzenia za wykonywanie zlecenia dokonuje się od wartości netto, czyli po odjęciu składek na ZUS oraz zaliczki na podatek.

Przykład: 

Zatrudniony wykonuje bezterminową umowę zlecenia na kwotę 1889,43 zł netto miesięcznie, płatną ostatniego dnia miesiąca. 18 lipca 2012 r. do zleceniobiorcy trafiło zajęcie niealimentacyjne wynagrodzenia ze zlecenia na kwotę 8000 zł łącznie. Komornik stwierdził w zajęciu, że jeśli świadczenie służy utrzymaniu się i ma charakter ciągły, podlega ochronie na zasadach wynikających z kodeksu pracy.

Granica potrącenia to 1/2 kwoty 1889,43 zł, czyli 944,72 zł.
Ustalamy minimum egzystencji:
liczba dni między zajęciem, a datą kolejnej wypłaty – 13 dni, 1889,43 zł : 30 x 13 dni = 818,75 zł.
Maksymalna kwota do potrącenia: 1889,43 zł – 818,75 zł = 1070,68 zł.
Dopuszczalna kwota do potrącenia: 944,72 zł (nie można potrącić więcej niż wynosi kwota graniczna).
Kwota do wypłaty dla zleceniobiorcy: 944,72 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja zleceniobiorcy zatrudnionego jednocześnie w tej samej firmie na podstawie stosunku pracy (podpisał dodatkowo umowę zlecenia ze swoim pracodawcą). Organ egzekucyjny, który wysłał zajęcie, żąda od pracodawcy przedstawienia zestawienia periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszystkich innych tytułów, w tym z prac zleconych. Chodzi tu rozpoznanie sytuacji finansowej dłużnika i wysokości jego łącznych dochodów. W zasadzie zajęcie powinno być wówczas rozszerzone również o inne wierzytelności, jeśli egzekutor chce przejąć zarobek ze zlecenia. Jednak niektórzy eksperci uważają, że wystarczy zajęcie wynagrodzenia za pracę, które obejmuje również wynagrodzenie za prace zlecone (art. 881 par. 2 k.p.c.).

Artykuł jest częścią e-Poradnika Wynagrodzenia w praktyce dostępnego w naszym SKLEPIE

Poznaj nasze inne e-booki!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »