| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniodawcę zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, sama zaś umowa zlecenia stosowana jest na szeroko rozumianym rynku pracy. Pracodawcy bowiem często rezygnują z umów o prace na rzecz umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowę zlecenia.

Polecamy serwis: Praca tymczasowa

W miejscu omawiania wypowiedzenia zlecenia przez którakolwiek ze stron tejże umowy, wskazać należy terminy, z upływem których przedawniają się roszczenia wynikające z umowy. Do umów zlecenia zastosowanie ma na ogół 10-letni okres przedawnienia. W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest to termin 3-letni. Kodeks cywilny wskazuje też przypadki, w których to stosuje się 2-letni okres przedawnienia. Do przypadków tych zalicza się sytuacje, w których roszczenie dotyczy wynagrodzenia za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju (to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom) oraz roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 24.11.2015

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę. /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »