| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.

Prowadzimy działalność szkoleniową. Na rzecz naszej firmy, poza pracownikami, pracę będą wykonywać zleceniobiorcy. W umowie zlecenia chcemy określić tym osobom wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. kurs, do wyboru przez zleceniobiorcę, po zakończeniu wykonywania umowy. Jak powinniśmy rozliczyć to świadczenie podatkowo, jeśli chodzi o zleceniobiorcę i jak ująć w koszty firmy? Uważamy, że wykonujemy nieodpłatną usługę dla zleceniobiorcy w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT i czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Wystawiamy faktury wewnętrzne, a podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia usług szkoleniowych poniesiony przez firmę, czyli 50% ceny szkolenia, jaką płacą inne zewnętrzne podmioty (za to samo szkolenie/kurs).

Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia może zostać określone w naturze. W opisanym przypadku jest nim udział w wybranym przez zleceniobiorcę kursie. Tym samym strony umowy zlecenia spełniają wobec siebie świadczenia wzajemne. Zleceniobiorca wykonuje czynności określone w umowie zlecenia, a zleceniodawca w zamian zobowiązuje się do „zapłaty” w formie udostępnienia kursu. Wartość tego kursu stanowi dla zleceniobiorcy wynagrodzenie, a tym samym przychód z tytułu umowy zlecenia.

W związku z tym, że świadczenie otrzymane przez zleceniobiorcę jest świadczeniem nieodpłatnym, należy je odpowiednio wycenić. Jeżeli przedmiotem takiego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Przychodem dla zleceniobiorcy będzie zatem cena za udział w kursie, jaka obowiązuje innych kursantów.

(!)

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Należy przy tym ustalić moment powstania takiego przychodu. Przychód, co do zasady, powstaje w chwili otrzymania świadczenia przez zleceniobiorcę lub postawienia mu go do dyspozycji. W opisanym przypadku przychód powstanie w momencie, gdy zleceniobiorca podejmie decyzję o wyborze kursu przez wzięcie w nim udziału. Wyłącznie dokonanie wyboru kursu to zbyt mało, żeby uznać, że „świadczenie zostało postawione do dyspozycji”. Dopiero przystąpienie do udziału w kursie można uznać za skorzystanie z zaoferowanego świadczenia, a tym samym „otrzymanie” go przez zleceniobiorcę.

Wyżej opisany moment powstania przychodu jest jednocześnie momentem powstania kosztu uzyskania przychodów dla zleceniodawcy z tytułu wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. Warunkiem zaliczenia takiego wynagrodzenia do kosztów podatkowych jest, aby wynagrodzenie zostało wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji. Wartość ustalonego wyżej przychodu będzie jednocześnie kosztem uzyskania przychodów.

Analizując ten przypadek w zakresie podatku VAT należy przede wszystkim zastanowić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Skoro zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania umowy zlecenia, a zleceniodawca do zapłaty wynagrodzenia w formie świadczenia w naturze, to obie strony w rzeczywistości dokonują świadczeń wzajemnych. Następuje więc wymiana świadczeń (usług), zwana w praktyce barterem. Umowa zlecenia nie jest w tym przypadku nieodpłatna. Takiego charakteru nie będzie miało również wykonanie usługi bez pobierania za nie zapłaty. Zleceniobiorca „płaci” bowiem zleceniodawcy wykonaniem umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK