| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na umowę o pracę przebywa na urlopie macierzyńskim. W sierpniu 2012 r. pobrała zasiłek macierzyński w wysokości 3124,30 zł. W tym też miesiącu, w okresie od 13 do 28, wykonywała umowę zlecenia dla swojego pracodawcy. W sierpniu pracownica podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu zasiłku, a z umowy zlecenia – ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kwota tego zasiłku stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, natomiast podstawę składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowiło wynagrodzenie z umowy zlecenia.

Pracodawca, którego pracownik przeszedł na urlop macierzyński, ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń z racji zasiłku. Zgłoszenie polega na wykazaniu pracownika w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1240xx (osoba pobierająca zasiłek macierzyński). Jeśli w czasie urlopu pracownik przyjął od swojego pracodawcy wykonanie zlecenia i to zlecenie będzie podlegało tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (nie ma wniosku od pracownika o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych), to pracodawca musi złożyć w ZUS także zgłoszenie z tytułu tego zlecenia, na druku ZUS ZZA. Wówczas za miesiąc, w którym pracownik wykonywał zlecenie, pracodawca składa w ZUS następujące dokumenty:

  • raport imienny ZUS RZA, z kodem tytułu ubezpieczenia przewidzianym dla zleceniobiorców (0411xx) oraz naliczoną składką na ubezpieczenie zdrowotne od uzyskanego w tym miesiącu przez zleceniobiorcę przychodu; jeśli w danym miesiącu nie było wypłaty wynagrodzenia, to raport również trzeba złożyć, tyle że z zerową podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne,● raport imienny ZUS RSA z pracowniczym kodem tytułu 0110xx i kodem świadczenia/przerwy 311; w raporcie tym płatnik wykazuje liczbę dni zasiłkowych oraz kwotę zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w danym miesiącu.

Dodatkowo, jeśli pracodawca jest także płatnikiem zasiłku macierzyńskiego, składa również raport imienny ZUS RCA z kodem 1240xx, w którym wykazuje kwotę wypłaconego zasiłku wraz z naliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki te są finansowane przez budżet państwa, więc z raportu trzeba je przenieść w odpowiednie pola deklaracji zbiorczej ZUS DRA.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownica z poprzedniego przykładu otrzymała w sierpniu, oprócz zasiłku wypłacanego przez zakład pracy, wynagrodzenie ze zlecenia w wysokości 700 zł. Za sierpień należy wykazać składki w następujący sposób:

1) w raporcie imiennym ZUS RZA z kodem 041100:

  • podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 700 zł,
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne – 63 zł (700 zł × 9%);

2) w raporcie imiennym ZUS RCA z kodem 124000:

  • podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – 3124,30 zł;
  • składka na ubezpieczenie emerytalne – 609,86 zł (3124,30 zł × 19,52%),
  • składka na ubezpieczenia rentowe – 249,94 zł (3124,30 zł × 8%),

składki te należy przenieść do deklaracji ZUS DRA i wykazać w bloku IV, w polach odpowiednio 10 dla składki emerytalnej i 11 dla rentowej;

3) w raporcie imiennym ZUS RSA z kodem 011000 i kodem świadczenia/przerwy 311 oraz kwotą wypłaconego zasiłku 3124,30 zł i liczbą dni zasiłkowych – 31.

Rozliczenie podatkowo-składkowe wynagrodzenia ze zlecenia i zasiłku macierzyńskiego tej pracownicy za sierpień 2012 r. powinno być następujące, przy założeniu, że pracownica ma prawo do kwoty zmniejszającej podatek (złożyła PIT-2):

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK