| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak rozliczyć w dokumentacji ZUS dwie umowy zawarte z jednym zleceniobiorcą

Jak rozliczyć w dokumentacji ZUS dwie umowy zawarte z jednym zleceniobiorcą

W sytuacji gdy ubezpieczony jest zatrudniony u jednego płatnika równolegle na podstawie dwóch umów zlecenia, które swoim zakresem obejmują różne rodzaje obowiązków i czynności, powstaje zbieg tytułów do ubezpieczeń. Należy go rozstrzygnąć na takich samych zasadach, jakby zlecenia były wykonywane u różnych płatników. Różnice wystąpią jednak w dokumentacji zgłoszeniowej i rozliczeniowej, którą zleceniodawca musi złożyć do ZUS.

PRZYKŁAD

Spółka od kilku miesięcy zatrudnia na podstawie umowy zlecenia Danielę M., która zarabia miesięcznie 3200 zł brutto. Wynagrodzenie to jest wypłacane – zgodnie z umową – do końca miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje. Zleceniobiorczyni została zgłoszona do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń. Od 1 kwietnia br. z Danielą M. została podpisana druga umowa zlecenia na 3 miesiące. Jest ona znacznie niżej opłacana, gdyż chodzi tylko o przejęcie części pilnych prac, których nie może wykonać inny zleceniobiorca. Wynagrodzenie należne za 3 miesiące to 1000 zł brutto, wypłata za całość zlecenia nastąpi 29 czerwca br. Zleceniobiorczyni nie chciała i nadal nie chce przystępować do żadnych dobrowolnych ubezpieczeń. Zwróciła się do płatnika z wnioskiem, aby opłacać składki społeczne od drugiej z zawartych umów.

W tym przypadku zmiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych nastąpiła już od kwietnia, natomiast wynagrodzenie za jej wykonanie zostanie wypłacone dopiero w czerwcu br. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z umowy zawartej później będą naliczone dopiero w raporcie ZUS RCA sporządzanym za czerwiec 2012 r., czyli za miesiąc, w którym przychód faktycznie został wypłacony zleceniobiorcy.

Za wcześniejsze dwa miesiące płatnik powinien złożyć raporty:

  • za kwiecień – raport ZUS RCA – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (3200 zł) i zdrowotne (3200 zł – 11,26% = 2839,68 zł). Przychód ten zostanie wypłacony za marzec, kiedy umowa, z której go uzyskano, stanowiła tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych;
  • za maj – raport ZUS RCA – podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 3200 zł. Do opłacenia będzie jedynie składka zdrowotna od przychodu z tytułu pierwszej umowy zlecenia. Jest to składka należna za okres, kiedy pierwsza umowa zlecenia stanowiła już tylko tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Przychód ten należy jednak rozliczyć w raporcie ZUS RCA (a nie ZUS RZA). Tytuł do ubezpieczeń społecznych trwa (druga umowa zlecenia), a jedynie brakuje przychodu stanowiącego podstawę do naliczenia składek na te ubezpieczenia. Dlatego jako ich podstawę trzeba wpisać 0 zł.

Podstawa wymiaru składek za zleceniobiorcę w rozbiciu na okres od kwietnia do czerwca 2012 r.

ZUS RCA
za miesiąc

Przychód

Podstawa wymiaru składek

miesiąc wypłaty

należny za okres

ubezpieczenia społeczne

ubezpieczenie zdrowotne

kwiecień

kwiecień (3200 zł)

marzec

3200 zł

3200 zł – 11,26% = 2839,68 zł

maj

maj (3200 zł)

kwiecień

0 zł

3200 zł

czerwiec

czerwiec (4200 zł = 1000 zł + 3200 zł)

kwiecień – czerwiec (1000 zł)

1000 zł

3200 zł + (1000 zł – 11,26%) = 4087,40 zł

maj (3200 zł)

Umowa, którą zleceniobiorczyni wskazała jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, trwa od 1 kwietnia do końca czerwca br. Tym samym od 1 lipca br. pierwsza umowa zlecenia znów stanie się jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK