| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy zleceniobiorca jest zobowiązany do sporządzenia raportu z wykonanego zlecenia

Czy zleceniobiorca jest zobowiązany do sporządzenia raportu z wykonanego zlecenia

Zleceniobiorca w ramach umowy będzie świadczył na moją rzecz usługi marketingowe. Po zakończeniu wykonywania umowy chciałbym otrzymać szczegółowy raport w tej kwestii. Czy obowiązek sporządzenia takiego raportu wynika bezpośrednio z przepisów czy lepiej – i jeśli tak, to w jaki sposób – określić go w umowie zlecenia?

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca został zobowiązany w umowie zlecenia do złożenia sprawozdania, w którym ma zamieścić informację o liczbie klientów odwiedzanych w trakcie realizacji umowy, liczbie zawartych umów i najczęściej podawanych przyczynach braku zainteresowania przedstawianą przez niego ofertą zlecającego. Zamieszczenie takich zapisów w umowie zlecenia jest prawidłowe.

Brak uszczegółowienia w umowie zlecenia, jakiego rodzaju sprawozdanie ma przygotować zleceniobiorca, spowoduje, że zlecający nie będzie mógł domagać się sprawozdania o treści i zakresie dokładnie odpowiadającym jego potrzebom. Z obowiązku przedstawienia tego rodzaju informacji zawartego w Kodeksie cywilnym nie wynika bowiem zobowiązanie zleceniobiorcy do sporządzenia sprawozdania według ścisłych wskazówek zlecającego.

PRZYKŁAD

Strony wprowadziły do umowy zlecenia następujące zapisy: „1. W terminie 14 dni po zakończeniu wykonywania umowy Zleceniobiorca jest zobowiązany do złożenia Zleceniodawcy pisemnego sprawozdania z przebiegu realizacji umowy. 2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać wykaz przeprowadzonych w ramach umowy prac, ich zakres oraz szczegółowe wskazanie wynikłych podczas ich realizacji problemów”. Dzięki takim zapisom umowy zlecenia zleceniodawca może uzyskać od zleceniobiorcy szczegółowe sprawozdanie z wykonanego zlecenia.

W umowie zlecenia można uzależnić wypłatę wynagrodzenia za zlecenie od złożenia sprawozdania dotyczącego wykonania zlecenia. Pozwoli to łatwiej wyegzekwować złożenie tych informacji przez zleceniobiorcę w sytuacji, w której ma to istotne znaczenie dla zlecającego.

W odniesieniu do umowy zlecenia nie obowiązują ochronne przepisy prawa pracy dotyczące np. terminu wypłaty wynagrodzenia, częstotliwości wypłaty, gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia. Wypłatę wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia można zatem uzależnić od wykonania przez zleceniobiorcę wszystkich zobowiązań wynikających z tej umowy, w tym także od złożenia sprawozdania.

Podstawa prawna

  • art. 734 § 1, art. 740 Kodeksu cywilnego.

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »