| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

Należy mieć również na względzie cywilnoprawne znaczenie umowy zlecenia. Zgodnie z jej definicją, jest to umowa starannego działania, a nie umowa rezultatu, w przeciwieństwie do umowy o dzieło. Trudno zatem powiązać umowę zlecenia z konkretnym celem, jakim jest np. stworzenie utworu chronionego prawem autorskim.

Jeżeli zatem przedmiotem zlecenia są czynności, które mają doprowadzić do powstania takiego utworu, nie należy zawierać umowy zlecenia, tylko umowę o dzieło. Wówczas nie będzie wątpliwości co do rzeczywistego celu zawarcia umowy, a organy skarbowe nie będą kwestionować zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Trzecia możliwość potrącenia kosztów uzyskania przychodów od należności otrzymanych z tytułu umowy zlecenia polega na potrąceniu faktycznie poniesionych kosztów. Podatnik (zleceniobiorca) może je uwzględnić zamiast kosztów zryczałtowanych (20% albo 50%), jeżeli jest w stanie udowodnić, że były one wyższe niż te, które wynikają z zastosowania przez płatnika normy procentowej (odpowiednio 20% albo 50%). Najprostszym dowodem na to są oczywiście dokumenty potwierdzające poniesienie takich kosztów, czyli rachunki, faktury, dowody wpłaty itd. W zeznaniu rocznym podatnik (zleceniobiorca) uwzględnia te koszty zamiast kosztów procentowych.

PRZYKŁAD

Maria W. otrzymała od zleceniodawcy PIT-11 za 2009 r., w którym wykazano należności z tytułu umowy zlecenia. Wynikają z niego następujące dane:

przychody 10 000 zł,

koszty uzyskania przychodów 2000 zł (zastosowano 20% koszty ryczałtowe),

dochód 8000 zł.

Maria W. posiada dokumenty potwierdzające, że w związku z wykonywaniem umów zlecenia faktycznie poniosła koszty w wysokości 3500 zł. Oznacza to, że Maria W. może uwzględnić w zeznaniu rocznym koszty w wysokości 3500 zł, a nie jak wynika z PIT-11 w wysokości 2000 zł. Dochód z tytułu umów zlecenia wyniesie zatem 6500 zł, a nie 8000 zł. Tym samym podatek należny od umów zlecenia okaże się niższy niż pobrane w ciągu roku przez płatnika zaliczki na podatek.

Sytuacja, gdy kosztów uzyskania przychodów w ogóle się nie stosuje, występuje wtedy, gdy należność z umowy zlecenia (tzw. wartość brutto zlecenia) w jednym miesiącu, niezależnie od liczby zawartych zleceń od tego samego zleceniodawcy, nie przekroczyła kwoty 200 zł (kwota musi być określona w umowie). Wówczas podstawa opodatkowania jest równa przychodowi. Na płatniku ciąży obowiązek pobrania 18% podatku zryczałtowanego. Przychodów tego rodzaju nie wykazuje się w zeznaniu rocznym, wobec czego podatnik nie ma możliwości potrącenia jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów od tego rodzaju należności. Podatek zryczałtowany nie podlega bowiem uwzględnieniu ani przeliczeniu w zeznaniu rocznym.

Polecamy artykuły

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK