| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

PRZYKŁAD

W listopadzie 2007 r. w dziale księgowości została zatrudniona osoba na stanowisku księgowej na podstawie umowy zlecenia. Wykonywała ona codziennie pracę pod nadzorem głównej księgowej w godzinach od 7.00 do 15.00. Poza tym podpisywała w dziale kadr listę obecności. W lipcu 2009 r. pracownica wniosła pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Sąd pozew uwzględnił. Umowa zlecenia została uznana za umowę o pracę. Sposób pracy tej osoby spełniał bowiem wszystkie warunki właściwe do zawarcia umowy o pracę.

Charakter pracy informatyka powoduje, że jest możliwe zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Zawierając z informatykiem umowę zlecenia trzeba jednak pamiętać, aby nie zawrzeć w niej cech właściwych dla umowy o pracę (praca w podporządkowaniu, stałe godziny pracy, stałe miejsce pracy, wyłącznie osobiste wykonywanie pracy).

Podstawa prawna

  • art. 22 § 1, art. 25 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 734, art. 735 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r., I PKN 416/98, OSNP 1999/24/775)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »