| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

RADA

Zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia zawartej wcześniej. Z obydwu umów zlecenia obowiązkowo płatnik opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy zbiegu umów zlecenia nie ma znaczenia kwota wynagrodzenia z umowy.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch umów zlecenia, jest objęty obowiązkowo tymi ubezpieczeniami z umowy zlecenia, którą zaczął wykonywać wcześniej. Dodatkowo dobrowolnie zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych również z drugiej umowy.

WAŻNE!

Zleceniobiorca, który pracuje na podstawie kilku umów zlecenia, może w czasie trwania tych umów zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Przy rozstrzyganiu obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy zlecenia, nie ma znaczenia wysokość oskładkowanego przychodu z umów.

Z umowy zlecenia, z tytułu której osoba ta podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, obowiązkowe jest również ubezpieczenie wypadkowe – jeżeli zlecenie jest wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast ubezpieczenie chorobowe przy obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym jest dobrowolne.

Jeżeli w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osoba ubezpieczona uzyskuje więcej niż jeden przychód, to płatnicy opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie (art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Firma Polpak zawarła umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2009 r. z osobą, która wykonuje zlecenie w firmie Janpol od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 r. Odpłatność za zlecenie została określona miesięcznie w kwotach: w firmie Polpak 1000 zł, w firmie Janpol 700 zł. Zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy wykonywanej w firmie Janpol. W okresie wykonywania umowy zlecenia w firmie Polpak, tj. od 1 maja do 30 czerwca 2009 r., zleceniobiorca może zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i podlegać ubezpieczeniom z umowy zawartej z firmą Polpak. Natomiast od 1 lipca 2009 r. obowiązkowo podlega ubezpieczeniom z tytułu pracy na podstawie umowę zlecenia z firmą Polpak. Po zmianie tytułu, ubezpieczenia emerytalne i rentowe w firmie Janpol są dobrowolne. Z obydwu umów zlecenia obowiązkowa jest składka zdrowotna.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 1, ust. 1a, ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1, lit. c, art. 82 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »