| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Pracownica tymczasowa ma podpisaną umowę o pracę tymczasową od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., a od 5 lutego 2008 r. ciągle przebywała na zwolnieniu lekarskim. W jakiej wysokości należy wypłacić tej pracownicy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


RADA

 Pracownica nabyła prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego, w związku z czym należy jej wypłacić ekwiwalent za 2 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Wcześniejsza historia zawodowa nie ma wpływu na wymiar urlopu pracownika tymczasowego. Teoretycznie roczny wymiar urlopu pracownika tymczasowego może wynieść nawet 24 dni i to niezależnie od jego wcześniejszego stażu pracy. Jednak staż pracy pracownika tymczasowego ma wpływ na wymiar i prawo do urlopu tego pracownika u pracodawców nietymczasowych.

Istotnym warunkiem nabywania prawa do urlopu jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nieobecność spowodowana chorobą wyłącza prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres.

WAŻNE!

Jeśli pracownik tymczasowy choruje, to w przeciwieństwie do innych pracowników nie nabywa prawa do urlopu.

Prawo do urlopu pracownicy tymczasowi nabywają tylko w okresie pozostawania w dyspozycji pracodawcy, a za taki okres nie można uznać absencji chorobowej. Nie mogą więc Państwo za okres od 5 lutego 2008 r. naliczać pracownicy urlopu i wypłacić ekwiwalentu za urlop, ponieważ pracownica nie nabyła w tym okresie prawa do urlopu wypoczynkowego.

W przypadku zatrudnienia (pozostawania w dyspozycji) trwającego krócej niż jeden miesiąc pracownik tymczasowy nie nabywa w ogóle prawa do urlopu.

Za miesiąc na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego należy rozumieć 30 dni. A więc za okres od 1 do 4 lutego pracownicy również nie przysługuje prawo do urlopu. Jedynie w przyszłości okres ten może podlegać zsumowaniu z nowym okresem zatrudnienia i dzięki temu podlegać wliczeniu do okresu miesiąca, od którego zależy urlop. Dni te mogą zostać także wliczone u innego pracodawcy użytkownika (niezależnie od przerw w pracy). Okresy te podlegają sumowaniu tylko w ramach pracy dla jednej agencji pracy tymczasowej.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent za urlop za jeden dzień pracownika tymczasowego ustala się dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy tymczasowej określono miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Pracownica świadczyła pracę od 1 czerwca do 4 lipca 2007 r. Otrzymała wynagrodzenie za czerwiec (1500 zł) i proporcjonalnie za lipiec w wysokości 204,54 zł. W tym czasie przepracowała 23 dni. Ekwiwalent za jeden dzień wyniesie 74,11 zł, co wynika z następujących obliczeń:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »