REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia
Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Bezpiecznym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy. Jak sprawdzić legalność pośrednika i wybrać właściwą agencję pracy?

Praca za granicą

Zagraniczne wyjazdy zarobkowe są od kilku lat popularną alternatywą dla zatrudnienia w kraju. Wysokie stawki godzinowe sprawiają, że coraz więcej Polaków rozważa pracę za granicą i decyduje się ją podjąć. Szukanie nowego pracodawcy można zacząć w docelowym miejscu pracy za granicą, ale nie daje nam to 100% szansy na powodzenie, oprócz tego wiąże się to z ryzykiem: poniesienia kosztów i brakiem zatrudnienia, a nawet natknięcia się na  nieuczciwe firmy wykorzystujące obcokrajowców. Z pewnością bezpieczniejszym sposobem szukania pracy poza granicami kraju jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Autopromocja

Którą agencję wybrać?

W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów tego typu firm. Różnią się one między sobą obowiązkami i uprawnieniami, oraz ofertą dla kandydatów. Na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r., o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wyróżniamy:

  1. Agencje pośrednictwa pracy - zajmują się pośrednictwem pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pośrednictwem obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych; pomagają w skontaktowaniu odpowiedniego kandydata z przyszłym pracodawcą;
  2. Agencje doradztwa personalnego – świadczą płatne usługi doradcze pracodawcom szukającym pracowników;
  3. Agencje poradnictwa zawodowego - udzielają informacji mających na celu pomoc w podejmowaniu trafnych  decyzji zawodowych, w tym pomoc w wyborze zawodu i miejsca zatrudnienia oraz doborze kandydatów do pracy na określone stanowiska;
  4. Agencje pracy tymczasowej - zatrudniają pracownika i delegują go w ramach pracy tymczasowej do przedsiębiorstwa (pracodawcy-użytkownika) w Polsce lub za granicą, na określone w umowie stanowisko.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Przed kontaktem z agencją

Na początku należy sprawdzić, czy wybrana firma posiada certyfikat poświadczający wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ), prowadzonego przez odpowiedniego Marszałka Województwa. Certyfikat ten nie jest wymagany dla agencji działających w ramach swobody świadczenia usług pochodzących z zagranicy, z państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii. Tego rodzaju agencje są jedynie zobowiązane informować Marszałka o swojej obecności w Polsce. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, dobrym źródłem Informacji na temat agencji mogą być Wojewódzkie Urzędy Pracy, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Warto sprawdzić również nieoficjalne kanały informacji: portale i fora internetowe, gdzie opiniami często wymieniają się osoby, które korzystały wcześniej z usług danego pośrednika.

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas pierwszego spotkania w agencji pracy

Kiedy po wstępnej weryfikacji zainteresowany udaje się na pierwsze spotkanie w agencji pracy, kolejnym elementem, który powinien sprawdzić, jest posiadanie przez wybraną agencję umowy zawartej z pracodawcą, który ma docelowo zatrudnić pracownika lub u którego ma on pracować. Nie bez znaczenia jest też staż firmy i adekwatne doświadczenie w swojej branży. Przed podpisaniem umowy należy zbadać wszystkie kontrowersyjne zapisy, których konsekwencji nie jest się pewnym. W takiej sytuacji można udać się po poradę prawną bądź skontaktować się z Departamentem Rynku Pracy MPiPS.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podsumowując, podczas sprawdzania wiarygodności agencji pracy, do najważniejszych elementów weryfikacji należy: sprawdzenie certyfikatu KRAZ, sprawdzenie czy agencja posiada umowy z zagranicznymi / zewnętrznymi pracodawcami, weryfikacja dostępnych w Internecie opinii na temat agencji oraz dokładne prześwietlenie umowy pod kątem zgodności z prawem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecany jest kontakt ze specjalistą : prawnikiem bądź np. pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Czas spędzony na dokładnym sprawdzeniu przyszłego pracodawcy bądź pośrednika, to coś, co się opłaca. Pozwala uchronić się przed nieuczciwym przedsiębiorcą i rozczarowaniem związanym z niedogodnymi warunkami zatrudnienia. Przewidziane dla nieuczciwych pośredników pracy kary są wysokie, ale wciąż dochodzi do nadużyć i łamania przepisów. Jak w każdej dziedzinie, także przy tej formie zatrudnienia warto być ostrożnym.

Praca tymczasowa w okresie zimowym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA