REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Joanna Niemyjska
Gwarancje dla młodzieży. /Fot. Fotolia
Gwarancje dla młodzieży. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Unia Europejska zatwierdziła obowiązującą we wszystkich krajach członkowskich zasadę gwarancji dla młodzieży w kwietniu 2013 r. Jej celem jest walka z bezrobociem wśród młodzieży. Gwarancja unijna ma na celu zapewnienie wsparcia na rynku pracy wszystkim młodym ludziom poniżej 25. roku życia, niezależnie od tego czy są zarejestrowani w urzędzie pracy, czy też nie.

Autopromocja

Chodzi konkretnie o ofertę zatrudnienia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dalszego kształcenia, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji.

W ramach gwarancji dla młodzieży pojawia się nowa kategoria osób, tj. NEET (not in employment, education and training). Jest to młodzież, która nie uczy się, nie pracuje i nie uczestniczy w żadnych formach dokształcania.

Zapisz się na nasz newsletter

Jednostki i podmioty odpowiedzialne za wdrożenie programu

Realizację zadań związanych z wdrożeniem gwarancji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powierzyło powiatowym i wojewódzkim urzędom pracy, Ochotniczym Hufcom Pracy, Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz – na poziomie regionalnym - partnerom rynku pracy, którzy wezmą udział w konkursach. Wśród tych ostatnich znajdą się m.in. organizacje pozarządowe, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, gminy oraz przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z faktem, iż program gwarancji dotyczy osób młodych, w ramach przyjętej koncepcji programowej zaznaczono, że OHP są jednym z głównych beneficjentów gwarancji dla młodzieży w kraju. Ich wdrażanie będzie się odbywać jednocześnie na trzech szczeblach – centralnym, regionalnym i lokalnym. Komenda Głowna OHP będzie projektodawcą dla przedsięwzięć pozakonkursowych i będzie koordynować działania na terenie całego kraju.

Zobacz: Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Jakie projekty będą realizowane?

W ramach realizacji gwarancji dla młodzieży przewidziano organizację dwóch projektów w okresie od 1.04.2014 r. do 31.12.2015 r.

Pierwszy z nich skierowany jest do osób niepełnoletnich i nosi nazwę „Pomysł na siebie”. Będą mogły wziąć w nim udział dwie grupy osób. Grupa A to osoby w wieku od 15 do 17 lat, nieaktywne zawodowo, nieposiadające kwalifikacji lub o niskich kwalifikacjach, posiadające słabe wyniki w nauce i wysoką absencję na zajęciach lekcyjnych. Do grupy B zaliczono zaś osoby w wieku 16-18 lat, które poza brakiem aktywności zawodowej i kompetencji niezbędnych na rynku pracy, nie uczestniczą w żadnym szkoleniu, mają ukończone gimnazjum oraz są opóźnione w cyklu kształcenia ze względu na swoją sytuację życiową lub zdrowotną. Zgodnie z założeniem, we wspomnianym projekcie ma wziąć udział 1 500 osób. Po jego zakończeniu, uczestnicy nabędą niezbędną wiedzę i kompetencje, aby móc sprawnie poruszać się po rynku pracy, posiadając wiedzę odnośnie przydatnych szkoleń oraz nabywając podstawowe uprawnienia, niezbędne do pracy.


„Równi na rynku pracy” – to tytuł drugiego projektu, jaki będzie realizowany w ramach gwarancji. Jest on skierowany do osób pełnoletnich, w wieku od 18 do 25 lat, zaliczających się do grupy NEET, nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Mogą to także być osoby o niskich kwalifikacjach lub też posiadające uprawnienia niedostosowane do potrzeb rynku pracy. Program będzie realizowany na terenie całego kraju, jednak w jego ramach zostaną wyodrębnione dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy 10 województw, w których stopa bezrobocia młodzieży przekracza 25 proc., a drugi jest adresowany do mieszkańców pozostałych 6 województw.

W odniesieniu do młodzieży dorosłej zaproponowane rozwiązania koncentrować się będą głównie na możliwości zdobycia zawodu lub jego zmianie, podwyższeniu posiadanych kompetencji zawodowych, zdobyciu doświadczenia zawodowego. Tego rodzaju wsparcie ma doprowadzić młode osoby do usamodzielnienia się na rynku pracy.

Sprawdź: Mobilność studentów i absolwentów w UE

Proponowane formy wsparcia

Poza ofertą jednostek uczestniczących w projekcie, m.in. powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy oraz Ochotniczych Hufców Pracy przewidziano specjalne szkolenia i staże zawodowe u pracodawców oraz usługi poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Ponadto zostaną też przeprowadzone treningi aktywnego poszukiwania pracy, w tym: zajęcia aktywizacyjne, szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. Uczestnicy projektów będą też mieli dostęp do informacji i elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania pracy.

Szczególną wagę organizatorzy programu będą przykładać do realizacji specjalistycznych kursów, m.in. językowych, z zakresu umiejętności cyfrowych, przedsiębiorczości czy prawa jazdy kat. B.

W ramach proponowanych działań wsparcie będzie realizowane również na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Z uwagi na specyfikę tej grupy młodzieży powyższe działania zostaną uzupełnione o dodatkowe elementy pomocy. Jedną z nich jest wprowadzenie indywidualnego opiekuna, wsparcie mobilności geograficznej w przypadku podjęcia stażu lub szkolenia poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo planowane są też ścieżki zadań dla Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej. Młodzież z wspomnianych obszarów zostanie objęta programem przygotowania zawodowego w branżach, które są adekwatne do specyfiki mniejszych miejscowości, np. agroturystyka, usługi gastronomiczne czy architektura krajobrazu.

Działania, jakie zostaną podjęte w zwiazku z realizacją gwarancji dla młodzieży będą stanowiły odpowiedź na problem pozostawania poza zatrudnieniem nie tylko nisko wykwalifikowanych młodych osób, które przedwcześnie zakończyły naukę, ale również coraz większej grupy absolwentów szkół, którzy mają trudności ze znalezieniem pierwszej pracy.


Gwarancje dla młodzieży, a tym samym Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (YEI) będą realizowane w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), w ramach specjalnie wydzielonej osi priorytetowej (Oś I: Osoby młode na rynku pracy), uwzględniającej wsparcie w zakresie aktywizacji osób młodych na rynku pracy, realizowane w ramach Inicjatywy, jak i EFS.

W Ochotniczych Hufcach Pracy wdrażaniem Gwarancji dla Młodzieży zajmują się Wojewódzkie Komendy OHP oraz Centra Kształcenia i Wychowania. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy kontaktować się z ww. jednostkami. Dane teleadresowe oraz odnośniki do stron internetowych poszczególnych jednostek można znaleźć na stroniewww.ohp.pl.

Informacje o projektach realizowanych przez urzędy pracy znajdują się na stronie internetowej Zielonej Linii oraz na stronach poszczególnych urzędów pracy.

Informacji udzielają również konsultanci Zielonej (wsparcie z urzędów pracy) oraz Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (wsparcie z OHP) pod numerem telefonu 19524.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    REKLAMA

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

    REKLAMA