| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Z 1276 zł do 1386 zł wzrosła podstawa do ustalania wysokości dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jednocześnie przyznanie dofinansowania będzie uzależnione od formy przekazania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego i terminowości wpłaty składek do ZUS. Takie m.in. zmiany wprowadza ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków publicznych. Wzrosną m.in. uprawnienia kontrolne Prezesa PFRON. Zmiany umożliwią urealnienie wysokości wsparcia udzielanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne do ponoszonych przez nich kosztów pracy przez odmrożenie podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ustawa doprecyzowuje też zasady funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej oraz zakładów pracy chronionej. Dofinansowanie PFRON dla zakładu, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, będzie przysługiwało dopiero wówczas, gdy wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego zostanie przekazane m.in. na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych została zmieniona w czterech głównych obszarach.

Odmrożenie płacy minimalnej

Podstawa do wyliczenia dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne wzrosła od 1 września br. o 110 zł i wynosi 1386 zł. Dotychczas kwota bazowa wynosiła 1276 zł. Jest to jedna z ważniejszych zmian, która ma na celu zachęcać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uszczelnienie dotacji i kontrola Prezesa PFRON w zakresie udzielania ulg we wpłatach na PFRON

W wyniku nowelizacji ulegną zwiększeniu uprawnienia kontrolne PFRON. Będą one polegać m.in. na wprowadzeniu systemu, w którym pracownik niepełnosprawny zatrudniony u pracodawcy pobierającego w związku z jego zatrudnieniem dofinansowanie z PFRON, będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie w sposób widoczny w dokumentacji, czyli np. na swoje konto bankowe lub przekazem pieniężnym dokonywanym przez upoważniony do tego podmiot. Takie rozwiązanie ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwo ich wynagrodzeń oraz wykluczyć ewentualne wykroczenia ze strony nieuczciwych pracodawców.

W związku z dotychczasowymi nieprawidłowościami dotyczącymi niewypłacania wynagrodzenia osobom niepełnosprawnym lub znaczących opóźnień w odprowadzaniu składek do ZUS wprowadzono zapis, że dofinansowanie nie będzie przysługiwało, jeżeli wynagrodzenie lub składki ZUS za pracownika oraz inne miesięczne koszty płacy zostaną opłacone przez pracodawcę z co najmniej 15-dniowym opóźnieniem. Dotychczasowe nieprawidłowości mają uzasadniać również zintensyfikowanie weryfikacji zasadności wypłat dofinansowania. Ma temu służyć umożliwienie PFRON przeprowadzenia u pracodawcy, jeszcze przed wypłatą dofinansowania, maksymalnie 14-dniowego postępowania sprawdzającego zgodność danych – zawartych we wnioskach o wypłatę dofinansowania (Wn-D) i informacjach (INF-D-P) – ze stanem faktycznym. Dodatkowo postępowanie ustali, czy pracodawca nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, co zgodnie z przepisami wspólnotowymi wykluczałoby udzielenie wsparcia takiemu podmiotowi. Ponadto utrudnianie kontroli lub wprowadzanie w błąd PFRON będzie uznawane za wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tys. zł (art. 56b po nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK