| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny

Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie szkoleń dla firm. Obecnie rozszerzam ofertę szkoleń, a w związku z tym potrzebuję pomocy przy przygotowywaniu programów szkoleń i rozsyłaniu zaproszeń. Czy do wykonywania tych czynności mogę zatrudnić na część etatu moją żonę?

Nie ma przeszkód w zatrudnieniu żony na podstawie umowy o pracę w celu wykonywania tylko części czynności związanych z obsługą szkoleń. Jeśli natomiast żona miałaby w istocie zajmować się całokształtem działalności firmy, wówczas właściwe byłoby zgłoszenie jej jako osoby współpracującej przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

W odniesieniu do członków rodzin dopuszczalne są obie formy współpracy. Warunki wyboru jednej z nich zawierają przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm. – zwanej dalej ustawą). Do celów ubezpieczeń społecznych pracownik traktowany jest jak osoba współpracująca, jeśli spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 tego artykułu (art. 8 ust. 2 ustawy). Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność (...) uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (...); nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 11 ustawy).

Z przepisu tego wynika, że uznanie danej osoby za współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej jest uzależnione od istnienia określonych więzów rodzinnych z przedsiębiorcą połączone z pozostawaniem we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpraca przy prowadzeniu działalności. Oba warunki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że powiązania rodzinne same w sobie nie oznaczają istnienia współpracy w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Dodatkowo musi występować warunek współpracy. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, chodzi o taką współpracę, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia współdziałanie przy tym przedsięwzięciu (wyrok SN z 20 maja 2008 r., II UK 286/07, OSNP 2009/17–18/241).

Sąd Najwyższy w wyroku z 23 kwietnia 2010 r. wyjaśnia, że pojęcie „współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności” cechują występujące łącznie elementy takie jak:

  • istotny dla działalności gospodarczej ciężar gatunkowy działań współpracownika, które to działania nie mogą mieć charakteru wtórnego, muszą pozostawać w bezpośrednim związku z przedmiotem podjętej działalności oraz muszą charakteryzować się pewną systematycznością, stabilnością i zorganizowaniem,
  • znaczący czas i częstotliwość podejmowanych robót (II UK 315/09, niepubl.).

Zadania podejmowane przez żonę nie będą uznane za realizowane w ramach współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, gdy w całości lub w znaczącej części nie będą powieleniem czynności wykonywanych przez prowadzącego działalność (realizowanymi niejako w „zastępstwie”), nie będą stanowić stałego i istotnego wkładu w osiągany dochód z tytułu prowadzenia tej działalności. Przygotowywanie programów szkoleń i rozsyłanie zaproszeń powinno stanowić tylko nieznaczny wycinek działalności.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »