| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.

Korzystanie z tego uprawnienia możliwe jest pod warunkiem, że:

  • osoba przepracowała jeden rok po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • osobie niepełnosprawnej nie przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych,
  • osobie nie przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy na mocy odrębnych przepisów, chyba że jego wymiar jest niższy niż 10 dni roboczych.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy i przysługuje proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Pracownik nie może się zrzec tego urlopu ani z niego zrezygnować.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały momentu, od którego pracownik mógł korzystać z dodatkowego urlopu. W związku z powyższym zdarzały się sytuacje, w których pracownik dopiero po upływie jakiegoś czasu przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas urlop przysługiwał mu za cały okres zatrudnienia i pracodawca miał obowiązek udzielenia tego urlopu bądź wypłaty ekwiwalentu w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Aby zapobiec takim sytuacjom (niekorzystnym dla pracodawców), od 1 czerwca 2011 r. obowiązuje art. 20c ustawy o rehabilitacji. Przepis ten stanowi, że niepełnosprawny pracownik korzysta z dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero od dnia, od którego został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych – czyli od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności na podstawie art. 20 ustawy o rehabilitacji mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z powodu:

  • uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym w wymiarze 21 dni roboczych; nie częściej niż raz w roku; z zastrzeżeniem, że łączny wymiar tego zwolnienia oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym,
  • wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Od 1 czerwca 2011 r. warunkiem korzystania z powyższych zwolnień od pracy jest przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Przepis art. 20c ustawy o rehabilitacji odnosi się do wszystkich uprawnień pracowniczych przysługujących osobom niepełnosprawnym, które zostały określone w rozdziale 4. Dzięki tej zmianie pracownicy niepełnosprawni mają wprost określony termin, od którego mogą korzystać z tych uprawnień. Z kolei pracodawcy wiedzą, od którego momentu są zobowiązani do ich przestrzegania.

Terminem tym jest dzień wliczenia do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, czyli przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Mogą to być następujące orzeczenia o:

  • zaliczeniu do jednego ze stopni niepełnosprawności,
  • niezdolności do pracy (całkowitej bądź częściowej) wydane przez lekarza orzecznika ZUS,
  • niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia,
  • zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, jeśli zostały wydane przed 1 stycznia 1998 r. i nie utraciły swojej ważności,
  • niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (stałej lub długotrwałej).

Na podstawie jednego z tych orzeczeń pracodawca może wliczyć pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które warunkuje korzystanie z dodatkowych uprawnień pracowniczych przez osoby niepełnosprawne.

Czytaj także

Autor:

doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

POPON
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK