| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

W przypadku osób zatrudnionych jako niepełnosprawne przed 1 stycznia 2009 r. efektu zachęty nie należy ustalać jedynie wtedy, gdy zachodzą przesłanki wyłączające obowiązek ustalenia efektu zachęty, które zostały przewidziane w rozporządzeniu KE lub w art. 2 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 237, poz. 1652). Pomoc udzielana na zatrudnienie wspomnianych osób niepełnosprawnych niebędących osobami nowozatrudnionymi jest bowiem – co do zasady – uznawana przez Komisję Europejską za pomoc trwającą i nie wymaga ustalenia efektu zachęty. Dlatego, gdy na takiego pracownika uzyskano pomoc na zatrudnienie, w tym pomoc ze środków PFRON, o której mowa w art. 25, 25 a, 26 a, 26 f ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.), to nie ma potrzeby ustalania efektu zachęty (wynika z motywu nr 30 rozporządzenia KE i wspomnianej ustawy z 5 grudnia 2008 r.).

W sytuacji gdy na zatrudnionego pracownika nie można ustalić efektu zachęty oraz nie zachodzą przesłanki wyłączające obowiązek ustalenia efektu zachęty, dofinansowanie na takiego pracownika nie przysługuje.

Sprawa dotycząca konieczności zwrotu dofinansowania nie jest do końca wyjaśniona. Wcześniej PFRON poinformował w piśmie skierowanym do Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (pismo z 6 września 2010 r., nr WDR/34025w/IF/2010), że „w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 12 sierpnia 2010 r. (liczyła się data wysłania Wn-D) uzyskana pomoc za pracowników tzw. starych, którzy zostali zatrudnieni przed 1 stycznia 2009 r., a dopiero po tej dacie nabyli orzeczenie o niepełnosprawności oraz za pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2009 r. którzy w miesiącu zatrudnienia byli pełnosprawni, a dopiero później stali się osobami niepełnosprawnymi – była udzielona zgodnie z prawem i pracodawcy za ten okres nie będą musieli robić żadnych korekt, a tym samym zwracać PFRON już udzieloną i wypłaconą pomoc za ww. pracowników”. Jak wynikało z tego pisma, pracodawcy musieli zwrócić tę pomoc, jeśli została udzielona, mimo braku efektu zachęty, po 11 sierpnia 2010 r. Jednak, jak poinformował OBPON, PFRON najpierw wycofał się z tego stanowiska, uznając, że musi ponownie rozpatrzyć jego prawidłowość, a następnie potwierdził ponownie to stanowisko telefonicznie 16 września 2010 r.

Jednak 21 września 2010 r. na stronie PFRON ukazał się komunikat, który nie zawiera informacji potwierdzającej, że pracodawcy nie będą musieli zwracać dofinansowania uzyskanego przed 12 sierpnia 2010 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK