| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Taka sama zasada powinna zostać zastosowana w odniesieniu do innych uprawnień pracowników niepełnosprawnych – prawa do wliczanej do czasu pracy przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek oraz prawa do zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym lub badaniach specjalistycznych i zabiegach. Teoretycznie są to uprawnienia wynikające wprost z niepełnosprawności pracownika, bez względu na to, czy dostarczy on orzeczenie (inaczej niż w przypadku czasu pracy, gdzie wprost wskazano, że uprawnienie do zmniejszonego wymiaru czasu pracy przysługuje od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności). Jednak, tak jak w przypadku zakazu powierzania pracownikowi pracy w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, należy przyjąć, że wystarczy wykazanie, że pracodawca nie miał możliwości zapewnienia pracownikowi realizacji tych uprawnień w okresie przed otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności pracownika, aby uniknąć sankcji.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia dodatkowego urlopu. Przysługuje on pracownikowi niepełnosprawnemu w wymiarze 10 dni, począwszy od roku kalendarzowego, w którym upływa rok od otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Dodatkowy urlop przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu w roku nabycia do niego prawa w pełnym wymiarze, bez względu na miesiąc, w którym pracownik go uzyskał.

PRZYKŁAD

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym uzyskał prawo do dodatkowego urlopu 21 grudnia 2009 r. po przepracowaniu roku od uzyskania tej niepełnosprawności. W takiej sytuacji dodatkowy urlop przysługuje pracownikowi w pełnym 10-dniowym wymiarze, mimo uzyskania do niego prawa w grudniu 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. pracownik nabywa prawo do kolejnych 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

W opisanej sytuacji pracownik nabył prawo do dodatkowego urlopu 12 lutego 2008 r., co oznacza, że już w 2008 r. (a także w latach następnych) przysługiwało mu 10 dni urlopu dodatkowego. Urlop dodatkowy za lata 2008 i 2009 jest urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić najpóźniej do końca marca 2010 r. Pracodawca nie odpowiada natomiast za nieudzielenie urlopu w terminie, w szczególności za nieudzielenie urlopu za 2008 r. do końca marca 2009 r. Pracodawca nie może bowiem ponosić konsekwencji niepoinformowania go przez pracownika o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności, mimo że pracownik nabywa uprawnienia bez względu na to, czy poinformuje o tym fakcie pracodawcę.

● art. 15 ust. 2–4, art. 17, art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »