| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Taka sama zasada powinna zostać zastosowana w odniesieniu do innych uprawnień pracowników niepełnosprawnych – prawa do wliczanej do czasu pracy przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek oraz prawa do zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym lub badaniach specjalistycznych i zabiegach. Teoretycznie są to uprawnienia wynikające wprost z niepełnosprawności pracownika, bez względu na to, czy dostarczy on orzeczenie (inaczej niż w przypadku czasu pracy, gdzie wprost wskazano, że uprawnienie do zmniejszonego wymiaru czasu pracy przysługuje od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności). Jednak, tak jak w przypadku zakazu powierzania pracownikowi pracy w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, należy przyjąć, że wystarczy wykazanie, że pracodawca nie miał możliwości zapewnienia pracownikowi realizacji tych uprawnień w okresie przed otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności pracownika, aby uniknąć sankcji.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia dodatkowego urlopu. Przysługuje on pracownikowi niepełnosprawnemu w wymiarze 10 dni, począwszy od roku kalendarzowego, w którym upływa rok od otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Dodatkowy urlop przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu w roku nabycia do niego prawa w pełnym wymiarze, bez względu na miesiąc, w którym pracownik go uzyskał.

PRZYKŁAD

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym uzyskał prawo do dodatkowego urlopu 21 grudnia 2009 r. po przepracowaniu roku od uzyskania tej niepełnosprawności. W takiej sytuacji dodatkowy urlop przysługuje pracownikowi w pełnym 10-dniowym wymiarze, mimo uzyskania do niego prawa w grudniu 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. pracownik nabywa prawo do kolejnych 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

W opisanej sytuacji pracownik nabył prawo do dodatkowego urlopu 12 lutego 2008 r., co oznacza, że już w 2008 r. (a także w latach następnych) przysługiwało mu 10 dni urlopu dodatkowego. Urlop dodatkowy za lata 2008 i 2009 jest urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić najpóźniej do końca marca 2010 r. Pracodawca nie odpowiada natomiast za nieudzielenie urlopu w terminie, w szczególności za nieudzielenie urlopu za 2008 r. do końca marca 2009 r. Pracodawca nie może bowiem ponosić konsekwencji niepoinformowania go przez pracownika o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności, mimo że pracownik nabywa uprawnienia bez względu na to, czy poinformuje o tym fakcie pracodawcę.

● art. 15 ust. 2–4, art. 17, art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK