| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracodawca zatrudniający młodocianych ma dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Czy pracodawca zatrudniający młodocianych ma dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca, w celu obniżenia kosztów działalności oraz możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w przyszłości, zatrudnił pracowników młodocianych. Wykonują oni pracę od godziny 4.00 rano od niedzieli do piątku. Opiekun prawny jednego z pracowników młodocianych nie wyraził zgody na wykonywanie pracy przez podopiecznego w czasie określonym przez pracodawcę. Czy na pracodawcę zatrudniającego pracowników młodocianych nałożone są dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Opiekun pracownika młodocianego ma rację. Pracodawca nie może zatrudniać pracownika młodocianego w godzinach nocnych, jak również 6 dni w tygodniu. Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych musi stosować przepisy o ochronie pracy młodocianych, a co za tym idzie – nie może zatrudniać pracowników w porze nocnej, tj. w godzinach od 22.00 do 6.00. Musi również zapewnić odpoczynek dobowy i tygodniowy.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych, musi stosować się do wielu przepisów służących szczególnej ochronie zdrowia tych pracowników.

Podstawowe obowiązki to:

  • obowiązkowe badania lekarskie

Młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca ma obowiązek zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia;

  • informowanie o ryzyku zawodowym

Pracodawca ma obowiązek przekazać informacje o ryzyku zawodowym związanym z pracą wykonywaną przez młodocianego.

WAŻNE!

Informację o zasadach ochrony przed zagrożeniami pracodawca musi również przekazać przedstawicielowi ustawowemu młodocianego (tj. rodzicom bądź opiekunom).

  • krótsze normy czasu pracy

– do 16 lat – 6 godzin na dobę,

– powyżej 16 lat – 8 godzin na dobę;

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK