| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracodawca zatrudniający młodocianych ma dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Czy pracodawca zatrudniający młodocianych ma dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca, w celu obniżenia kosztów działalności oraz możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w przyszłości, zatrudnił pracowników młodocianych. Wykonują oni pracę od godziny 4.00 rano od niedzieli do piątku. Opiekun prawny jednego z pracowników młodocianych nie wyraził zgody na wykonywanie pracy przez podopiecznego w czasie określonym przez pracodawcę. Czy na pracodawcę zatrudniającego pracowników młodocianych nałożone są dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

WSKAZÓWKA!

Do czasu pracy wlicza się okres nauki w szkole. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, przerwa w pracy musi trwać nieprzerwanie 30 minut, przy czym czas przerwy wliczany jest do czasu pracy.

  • zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej i godzinach nadliczbowych

Młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (tj. między godzinami 22.00–6.00);

  • dłuższe okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego

– odpoczynek dobowy – 14 godzin (obejmujący porę nocną),

– 48 godzin odpoczynku tygodniowego (obejmującego niedzielę);

  • dłuższy wymiar urlopu wypoczynkowego

Po 6 miesiącach od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany nabywa prawo do 12 dni roboczych, a po roku pracy – 26 dni roboczych.

WAŻNE!

Po roku pracy młodociany nabywa prawo do urlopu w wymiarze 38 dni (suma 12 + 26 dni). W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 20 dni.

  • zakaz zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych

Celem zakazu zatrudniania młodocianych przy pracach wzbronionych jest ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego oraz uniknięcie ujemnego wpływu na rozwój młodocianego.

Wykaz prac wzbronionych zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów obejmuje prace, przy których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne, szczególnie uciążliwe i zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Są to prace:

– stwarzające zagrożenia wypadkowe,

– w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych,

– związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz wymuszoną pozycją ciała.

Pracodawca ma obowiązek zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków ze sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach i ich podstawowymi uprawnieniami oraz obowiązkiem stwarzania pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły zawodowej lub szkoły wyższej warunków sprzyjających przystosowaniu się do należytego wykonywania pracy.

Pracodawca ma obowiązek nie tylko stworzenia odpowiednich warunków sprzyjających adaptacji, ale również opieki i pomocy w przystosowaniu się do właściwego wykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK