| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Czy po uzyskaniu przez pracownika niepełnosprawnego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności trzeba zmienić rozkład czasu pracy obowiązujący w zakładzie

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego. We wrześniu br. dostarczył do działu kadr orzeczenie lekarza orzecznika ZUS kwalifikujące go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wcześniej był niepełnosprawny w stopniu lekkim. Wiemy, że musimy mu zmniejszyć czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czy musimy również zmieniać rozkład czasu pracy podany w regulaminie pracy, gdzie jest określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00? Jeśli tak, to jaki zapis należy zawrzeć w regulaminie pracy? Pracownik będzie pracował w godz. od 8.00 do 15.00.

Po uzyskaniu przez pracownika umiarkowanego stopnia niepełnosprawności muszą Państwo zmienić ustalony w regulaminie pracy rozkład czasu pracy. Określając w regulaminie pracy rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego mogą Państwo dokonać tego w dwojaki sposób – albo podając dni i godziny, w jakich praca będzie wykonywana przez tego pracownika, albo wprowadzając do regulaminu zapis, na podstawie którego rozkład czasu pracy pracowników niepełnosprawnych każdorazowo będzie ustalał pracodawca.

UZASADNIENIE

Czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku osoby niepełnosprawnej o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności normy czasu pracy wynoszą 7 godzin (dobowa) i 35 godzin (tygodniowa). Zatem w przypadku Państwa pracownika po zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym należy obniżyć jego czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Obniżony wymiar czasu pracy należy stosować od następnego dnia po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności (art. 15 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych).

W związku ze skróceniem pracownikowi godzin pracy powinni Państwo zmienić także obowiązujący w zakładzie rozkład czasu pracy. Dotychczasowy zapis określający, że pracownicy wykonują w zakładzie pracę w godz. od 8.00 do 16.00 będzie niewłaściwy dla pracownika niepełnosprawnego.

WAŻNE!

Zmiany rozkładu czasu pracy trzeba dokonać w regulaminie pracy nawet wówczas, gdy dotychczasowy rozkład czasu pracy jest niewłaściwy tylko dla jednego pracownika.

Zmiana rozkładu czasu pracy obowiązującego w Państwa zakładzie powinna polegać na pozostawieniu dotychczasowego zapisu określającego, że praca jest wykonywana w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku i dodaniu nowych zapisów dotyczących pracownika niepełnosprawnego.

Zapis w regulaminie pracy określający rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego, który pozwoli pracodawcy nie dokonywać zmiany rozkładu czasu pracy w przypadku, gdy w zakładzie będzie pracował jeszcze inny pracownik posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien być np. następujący:

  • „pracownik niepełnosprawny zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wykonuje pracę od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–15.00” albo
  • „rozkład czasu pracy pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pracodawca ustala indywidualnie”.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »