| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych.

PRZYKŁAD

Członkiem zarządu polskiej spółki jest obcokrajowiec – obywatel Japonii, który dostarczył certyfikat rezydencji. Funkcję tę pełni od stycznia 2008 r. i otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 18 000 zł.

Osoba ta nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu, gdyż pełnienie funkcji członka zarządu nie stanowi tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami.

Natomiast przychody osiągane w związku z pełnieniem powierzonej funkcji, zgodnie z art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej z Japonią 20 lutego 1980 roku oraz z art. 3 ust. 2b updof, podlegają opodatkowaniu w Polsce. Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 updof płatnik zobowiązany jest do pobrania 20% podatku ryczałtowego. Wyliczenia powinny wyglądać następująco:

LISTA PŁAC

1.

Przychód

18 000,00

2.

Podstawa opodatkowania

18 000,00

3.

Zryczałtowany podatek dochodowy (poz. 2 x 20%)

3600,00

4.

Kwota do wypłaty (poz. 1 – poz. 3)

14 400,00

PRZYKŁAD

Krajowa Spółka wypłaciła w czerwcu 2012 r. członkowi rady nadzorczej wynagrodzenie za udział w posiedzeniach rady w wysokości 12 000 zł. Osoba ta ma miejsce zamieszkania w Niemczech. Członek rady nadzorczej według prawa krajowego nie podlega ubezpieczeniom społecznym, jednak od uzyskanego wynagrodzenia płatnik zobowiązany jest pobrać składkę zdrowotną. W opisanym przypadku cudzoziemiec nie będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż posiada miejsce zamieszkania poza terytorium Polski.

Od dochodów osiąganych na terytorium Polski przez osoby, które podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu m.in. z działalności, o której mowa w art. 13 pkt 7 updof (członek rady nadzorczej), podatek pobiera się w ryczałtowej wysokości 20%, pamiętając o postanowieniach umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Zgodnie z powyższym dokonujemy wyliczenia:

LISTA PŁAC

1.

Przychód

12 000,00 zł

2.

Podstawa opodatkowania

12 000,00 zł

3.

Zryczałtowany podatek dochodowy (poz. 2 x 20%)

2400,00 zł

4.

Kwota do wypłaty (poz. 1 – poz. 3)

9600,00 zł

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK