| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce

Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych.

PRZYKŁAD

Obywatel Włoch na podstawie kontraktu menedżerskiego pełni funkcję prezesa zarządu w polskiej spółce. Prezes przebywa w Polsce od 2009 r. i corocznie dostarcza certyfikat rezydencji wystawiony przez włoski urząd podatkowy. Zgodnie z zawartym kontraktem, osoba ta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 36 000 zł. Menedżer obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej 21 czerwca 1985 r. z Włochami (Rządem Republiki Włoskiej), dochody osiągnięte z tego tytułu podlegają opodatkowaniu w Polsce. Ponieważ płatnik jest w posiadaniu włoskiego certyfikatu rezydencji menedżera, nie ustala rezydencji podatkowej tej osoby i zgodnie z art. 41 ust. 9 updof zobowiązany jest do pobrania 20% podatku ryczałtowego.

LISTA PŁAC

1.

Przychód brutto

36 000,00

2.

Podstawa wymiaru składek na ub. emerytalno-rentowe

36 000,00

3.

Składka na ubezpieczenie emerytalne (poz. 2 x 9,76%)

3513,60

4.

Składka na ubezpieczenie rentowe (poz. 2 x 1,5%)

540,00

5.

Składki ZUS razem (poz. 3 + poz. 4)

4053,60

6.

Podstawa opodatkowania

36 000,00

7.

Podatek zryczałtowany (poz. 6 x 20%)

7200,00

8.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej (poz. 1 – poz. 5)

31 946,40

9.

Składka zdrowotna do ZUS (poz. 8 x 9%)

2875,18

10.

Do wypłaty (poz. 1 – poz. 5 – poz. 7 – poz. 9)

21 871,22

Jeżeli menedżer nie dostarczyłby certyfikatu rezydencji, wówczas jego dochód zostałby opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z art. 41 updof.

Menedżer ma możliwość opodatkowania dochodu w zeznaniu rocznym według skali (art. 27 ust. 1 updof), jeżeli istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub wynikająca z innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Wówczas jeżeli podatnik ma miejsce zamieszkania do celów podatkowych w innym państwie UE lub należącym do EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej i złożył certyfikat rezydencji, będzie mógł rozliczyć się na zasadach ogólnych, a pobrany zryczałtowany podatek dochodowy traktuje się wtedy na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy (art. 29 ust. 4 i ust. 5 updof).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK