| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia

Wskazanie innej niż pierwotna przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pierwotna przyczyna jest niekonkretna lub nierzeczywista, nie powoduje konwalidowania (poprawy) wadliwego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2007 r., I PK 116/07).

Antoni S. był zatrudniony w spółce M. od 1 października 2002 r. na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika utrzymania ruchu. Do zakresu jego obowiązków należały m.in.: prowadzenie dokumentacji i planów technicznych obiektów spółki, nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem instalacji i systemów, organizacja sprawnego i niezwłocznego systemu usuwania awarii maszyn, nadzór nad środkami transportowymi, organizacja prac działu technicznego, wdrażanie postępu technicznego i nowych technologii.

Pracodawca 24 marca 2006 r. wypowiedział Antoniemu S. umowę o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Jako powód wypowiedzenia podał zmiany w organizacji pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy na podstawie art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Antoni S. początkowo nie odwołał się od wypowiedzenia w terminie wskazanym w Kodeksie pracy. Jednak 19 kwietnia 2006 r. zwrócił się do pracodawcy o sprecyzowanie podstawy wypowiedzenia, gdy dowiedział się, że na jego miejsce będzie zatrudniona inna osoba.

Spółka wyjaśniła, że nadzór nad bieżącym utrzymaniem ruchu w zakładzie pozostaje w zakresie obowiązków szefa produkcji, a do koordynowania prac pionów technicznych spółka zamierza zatrudnić koordynatora ds. technicznych. Dlatego w związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska pracodawca nie widział możliwości dalszego zatrudniania powoda.

Tymczasem w spółce - w związku z planowanym wejściem na giełdę - dokonano zmian organizacyjnych. Ostatecznie pod koniec kwietnia 2006 r. zatrudniono inną osobę na stanowisku koordynatora ds. technicznych w 1/2 wymiaru czasu pracy. Nowy pracownik przejął znaczną część obowiązków po Antonim S., a pozostałe obowiązki przejął częściowo szef produkcji. W maju przyjęto jeszcze do pracy nowego kierownika zmiany.

W tej sytuacji Antoni S. złożył do sądu pozew o przywrócenie do pracy i zapłatę odszkodowania, wskazując, że zmiany organizacyjne były w istocie pozorne, odpadła więc przyczyna wypowiedzenia jego umowy o pracę. Pozew uwzględnił sąd I instancji, jednak sąd apelacyjny zmienił wyrok i oddalił powództwo, wskazując przede wszystkim na likwidację stanowiska oraz faktyczne zmiany organizacyjne (zdaniem sądu np. czynności nowej osoby zatrudnionej na stanowisku koordynatora ds. technicznych stanowią około 20% dotychczasowych zadań powoda i mają charakter marginalny).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK