| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo

Jak rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo z chorym pracownikiem jest możliwe, gdy choroba trwa dłużej niż okresy ochronne uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy przed chorobą. Okresu choroby nie wlicza się do okresów zatrudnienia, od których zależy termin, w jakim można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia.

Przykład

Jeden z pracowników korzysta z urlopu wychowawczego. Na czas jego nieobecności w pracy pracodawca zatrudnił pracownicę w celu zastępstwa. W czasie zatrudnienia pracownica zastępująca nieobecnego pracownika zaszła w ciążę. Pracodawca nie może wypowiedzieć jej umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Jeżeli wróci do pracy pracownik zastępowany, wówczas bez względu na stan zaawansowania ciąży czy też fakt, że pracownica właśnie urodziła dziecko i korzysta z urlopu macierzyńskiego, jej umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta. W takim przypadku pracodawca nie musi (choć może) przedłużać jej zatrudnienia (np. do dnia porodu) ani zawierać z nią kolejnej umowy o pracę.

Porozumienie stron

W razie przedłużającej się choroby zastępcy umowę można również rozwiązać – w zależności od okoliczności – w drodze porozumienia stron. Takie porozumienie można zawrzeć w każdym czasie, nawet w okresie zwolnienia lekarskiego czy urlopu wypoczynkowego (wyrok SN z 12 listopada 2003 r.). Ale jedynie pod warunkiem, że co do ustania stosunku pracy oraz jego terminu istnieje zgodna wola obu stron. Pracodawca może więc w każdym czasie proponować takie rozwiązanie umowy, jednakże pracownik wcale nie musi się na nie godzić.

Bez wypowiedzenia

Gdy choroba „zastępcy” się przedłuża, pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p. Takie rozwiązanie umowy jest dopuszczalne dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w wymienionym przepisie.

W zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy (liczonego przed rozpoczęciem choroby) może on rozwiązać umowę, jeśli choroba trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (jeśli zostanie pracownikowi przyznane) – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Takie rozwiązanie umowy jest możliwe, gdy choroba trwa dłużej niż okresy ochronne uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy przed chorobą (okresu choroby nie wlicza się do okresów zatrudnienia, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 k.p. – wyrok SN z 21 lipca 1999 r.). Natomiast nie można zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który stawił się do pracy po chorobie (art. 53 § 3 Kodeksu pracy).

Przykład

Pracownik na zastępstwo pracował przez 3 miesiące, po czym zachorował. Po 3 miesiącach zwolnienia lekarskiego zakończył leczenie i stawił się w zakładzie gotowy do pracy. W takim przypadku pracodawca nie może z nim rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Może natomiast rozważyć wypowiedzenie umowy lub zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Podstawa prawna:

  • art. 33, art. 331, 41, art. 52 § 1, art. 53 § 1, art. 55 § 1, art. 55 § 11 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 12 listopada 2003 r. (I PK 593/02, M.P.Pr.-wkł. 2004/6/1),
  • wyrok SN z 21 lipca 1999 r. (I PKN 161/99, OSNP 2000/19/717). n
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »