| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo

Jak rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo z chorym pracownikiem jest możliwe, gdy choroba trwa dłużej niż okresy ochronne uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy przed chorobą. Okresu choroby nie wlicza się do okresów zatrudnienia, od których zależy termin, w jakim można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia.

Przykład

Jeden z pracowników korzysta z urlopu wychowawczego. Na czas jego nieobecności w pracy pracodawca zatrudnił pracownicę w celu zastępstwa. W czasie zatrudnienia pracownica zastępująca nieobecnego pracownika zaszła w ciążę. Pracodawca nie może wypowiedzieć jej umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Jeżeli wróci do pracy pracownik zastępowany, wówczas bez względu na stan zaawansowania ciąży czy też fakt, że pracownica właśnie urodziła dziecko i korzysta z urlopu macierzyńskiego, jej umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta. W takim przypadku pracodawca nie musi (choć może) przedłużać jej zatrudnienia (np. do dnia porodu) ani zawierać z nią kolejnej umowy o pracę.

Porozumienie stron

W razie przedłużającej się choroby zastępcy umowę można również rozwiązać – w zależności od okoliczności – w drodze porozumienia stron. Takie porozumienie można zawrzeć w każdym czasie, nawet w okresie zwolnienia lekarskiego czy urlopu wypoczynkowego (wyrok SN z 12 listopada 2003 r.). Ale jedynie pod warunkiem, że co do ustania stosunku pracy oraz jego terminu istnieje zgodna wola obu stron. Pracodawca może więc w każdym czasie proponować takie rozwiązanie umowy, jednakże pracownik wcale nie musi się na nie godzić.

Bez wypowiedzenia

Gdy choroba „zastępcy” się przedłuża, pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p. Takie rozwiązanie umowy jest dopuszczalne dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w wymienionym przepisie.

W zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy (liczonego przed rozpoczęciem choroby) może on rozwiązać umowę, jeśli choroba trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (jeśli zostanie pracownikowi przyznane) – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Takie rozwiązanie umowy jest możliwe, gdy choroba trwa dłużej niż okresy ochronne uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy przed chorobą (okresu choroby nie wlicza się do okresów zatrudnienia, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 k.p. – wyrok SN z 21 lipca 1999 r.). Natomiast nie można zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który stawił się do pracy po chorobie (art. 53 § 3 Kodeksu pracy).

Przykład

Pracownik na zastępstwo pracował przez 3 miesiące, po czym zachorował. Po 3 miesiącach zwolnienia lekarskiego zakończył leczenie i stawił się w zakładzie gotowy do pracy. W takim przypadku pracodawca nie może z nim rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Może natomiast rozważyć wypowiedzenie umowy lub zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Podstawa prawna:

  • art. 33, art. 331, 41, art. 52 § 1, art. 53 § 1, art. 55 § 1, art. 55 § 11 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 12 listopada 2003 r. (I PK 593/02, M.P.Pr.-wkł. 2004/6/1),
  • wyrok SN z 21 lipca 1999 r. (I PKN 161/99, OSNP 2000/19/717). n

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK