| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Pracownik zmienił numer swojego konta bankowego i poinformował o tym dział płac naszej firmy. Jednak pracownica działu płac pomyliła się i wypłata została przelana na stare konto. Pracownik rozwiązał z nami umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, uzasadniając to brakiem wypłaty wynagrodzenia w terminie ustalonym w firmie. Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy i przestał przychodzić do pracy, mimo że wynagrodzenie wypłaciliśmy mu w kasie następnego dnia po terminie wypłaty. Czy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dokonane przez niego rozwiązanie umowy było prawidłowe?

Przypominamy, że na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie powinno mieć formę pisemną i podaną przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 55 § 2 w zw. z art. 52 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W ciągu 3 kolejnych miesięcy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za pracę z miesięcznym opóźnieniem. Trzech pracowników rozwiązało umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy. W piśmie rozwiązującym umowy napisali, że pracodawca nie wypłacił w terminie wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące. Pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracowników i w tej sytuacji rozwiązanie umów bez wypowiedzenia jest zasadne. Ponieważ pracodawca co miesiąc naruszał obowiązki pracownicze, pracownicy mieli prawo w każdej chwili rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Gdyby pracodawca spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia tylko za 1 miesiąc, np. nie wypłacił na czas wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., które pracownicy powinni dostać 30 kwietnia br., a później wypłacał pensje w terminie, wówczas pracownicy mogliby rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z tego powodu najpóźniej do 30 maja 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 52 § 2, art. 55 § 11, § 2, art. 611, art. 612 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK