| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Pracownik zmienił numer swojego konta bankowego i poinformował o tym dział płac naszej firmy. Jednak pracownica działu płac pomyliła się i wypłata została przelana na stare konto. Pracownik rozwiązał z nami umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, uzasadniając to brakiem wypłaty wynagrodzenia w terminie ustalonym w firmie. Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy i przestał przychodzić do pracy, mimo że wynagrodzenie wypłaciliśmy mu w kasie następnego dnia po terminie wypłaty. Czy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dokonane przez niego rozwiązanie umowy było prawidłowe?

Przypominamy, że na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie powinno mieć formę pisemną i podaną przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 55 § 2 w zw. z art. 52 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W ciągu 3 kolejnych miesięcy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za pracę z miesięcznym opóźnieniem. Trzech pracowników rozwiązało umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy. W piśmie rozwiązującym umowy napisali, że pracodawca nie wypłacił w terminie wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące. Pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracowników i w tej sytuacji rozwiązanie umów bez wypowiedzenia jest zasadne. Ponieważ pracodawca co miesiąc naruszał obowiązki pracownicze, pracownicy mieli prawo w każdej chwili rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Gdyby pracodawca spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia tylko za 1 miesiąc, np. nie wypłacił na czas wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., które pracownicy powinni dostać 30 kwietnia br., a później wypłacał pensje w terminie, wówczas pracownicy mogliby rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z tego powodu najpóźniej do 30 maja 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 52 § 2, art. 55 § 11, § 2, art. 611, art. 612 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK