| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można jednym wypowiedzeniem zmieniającym dokonać kilku zmian warunków płacy

Czy można jednym wypowiedzeniem zmieniającym dokonać kilku zmian warunków płacy

Obniżamy pracownikom wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo chcemy ich pozbawić prawa do karnetów na basen, które są przyznane w regulaminie wynagradzania. Czy aby obniżyć wynagrodzenia i zrezygnować z przyznawania karnetów powinniśmy wręczyć pracownikom jedno wypowiedzenie zmieniające, w którym jednocześnie dokonamy tych zmian, czy dwa wypowiedzenia warunków pracy i płacy, w których odrębnie wprowadzimy każdą ze zmian? Co w sytuacji, kiedy wręczymy jedno wypowiedzenie, a pracownik nie zgodzi się na obniżenie wynagrodzenia, tylko na pozbawienie prawa do karnetów? Czy takie wypowiedzenia możemy wręczyć pracownikom chronionym z powodu ciąży, urlopu macierzyńskiego i wieku przedemerytalnego?

Przepisy nie zabraniają umieszczania w jednym wypowiedzeniu zmieniającym kilku zmian dotyczących warunków pracy i płacy. Jeżeli w wypowiedzeniu zmieniającym zawarto kilka propozycji zmian, odrzucenie co najmniej jednej z nich będzie skutkowało rozwiązaniem umowy z upływem okresu wypowiedzenia. Bez znaczenia w takim przypadku będzie zgoda pracownika na zmianę pozostałych warunków. Gdy zmiana warunków zatrudnienia jest jedynie konsekwencją zmian w regulaminie wynagradzania, wypowiedzenia zmieniające można wręczyć wszystkim pracownikom, w tym również pracownikom chronionym. Jeśli natomiast obniżenie płacy wiąże się tylko z koniecznością dokonania zmian w umowach o pracę, można wręczyć pracownikom chronionym wypowiedzenia zmieniające, ale będzie im przysługiwał dodatek wyrównawczy.

Postanowienia dotyczące wynagrodzenia stanowią obowiązkowy element każdej umowy o pracę. Oprócz tego warunki wynagradzania w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników są uregulowane w regulaminie wynagradzania. Często na podstawie postanowień regulaminu, jeśli określa stawki wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup pracowników, następuje ustalenie indywidualnego wynagrodzenia w umowach o pracę. Regulamin wynagradzania może zawierać również postanowienia wskazujące na dodatkowe świadczenia związane z pracą oraz zasady ich przyznawania – np. karnety na basen, tak jak ma to miejsce w omawianym przez Państwa przypadku.

Jeżeli pracodawca chce obniżyć wynagrodzenia wszystkim pracownikom oraz odebrać im prawo do dodatkowego świadczenia wynikającego z regulaminu, to biorąc pod uwagę, że obowiązuje u Państwa regulamin wynagradzania, należy dokonać w pierwszej kolejności stosownych modyfikacji jego treści. Ponieważ wprowadzane zmiany wiążą się z obniżeniem wynagrodzeń – a więc są dla pracowników niekorzystne, konieczne jest wypowiedzenie pracownikom warunków pracy i płacy (w przypadku braku możliwości zawarcia z pracownikami porozumień zmieniających warunki zatrudnienia).

Obowiązek wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę w przypadku wprowadzenia postanowieniami regulaminu wynagradzania warunków mniej korzystnych wynika z art. 772 § 5 w związku z art. 24113 Kodeksu pracy. Zatem wprowadzenie nowych postanowień wyłącznie w regulaminie wynagradzania nie jest wystarczające, aby odniosło skutek dla pracowników.

PRZYKŁAD

Firma zatrudniająca powyżej 20 pracowników reguluje kwestie wynagrodzeń poszczególnych grup pracowników w regulaminie wynagradzania. Pracodawca podjął decyzję o obniżeniu pracownikom wynagrodzenia. W związku z tym dokonał stosownych zmian w regulaminie wynagradzania. Nowe zasady zostały przedstawione pracownikom na tablicy ogłoszeń, dostępnej dla każdego, z informacją, że wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia. Pracodawca uznał, że dopełnił wszystkich formalności związanych ze zmianą warunków wynagradzania. Postępowanie pracodawcy nie jest prawidłowe. Mimo że zmiany do regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia ich ogłoszenia, obniżenie wysokości wynagrodzenia będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy każdemu pracownikowi, którego będzie dotyczyć zmiana, pracodawca wręczy wypowiedzenie zmieniające warunki płacy.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy musi mieć bezwzględnie formę pisemną. Wszelkie ustne ustalenia w omawianym zakresie nie będą skuteczne.

WAŻNE!

Wypowiedzenie zmieniające nie będzie konieczne, jeżeli pracodawca zawrze z pracownikami porozumienie w sprawie zmiany warunków zatrudnienia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »