| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można jednym wypowiedzeniem zmieniającym dokonać kilku zmian warunków płacy

Czy można jednym wypowiedzeniem zmieniającym dokonać kilku zmian warunków płacy

Obniżamy pracownikom wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo chcemy ich pozbawić prawa do karnetów na basen, które są przyznane w regulaminie wynagradzania. Czy aby obniżyć wynagrodzenia i zrezygnować z przyznawania karnetów powinniśmy wręczyć pracownikom jedno wypowiedzenie zmieniające, w którym jednocześnie dokonamy tych zmian, czy dwa wypowiedzenia warunków pracy i płacy, w których odrębnie wprowadzimy każdą ze zmian? Co w sytuacji, kiedy wręczymy jedno wypowiedzenie, a pracownik nie zgodzi się na obniżenie wynagrodzenia, tylko na pozbawienie prawa do karnetów? Czy takie wypowiedzenia możemy wręczyć pracownikom chronionym z powodu ciąży, urlopu macierzyńskiego i wieku przedemerytalnego?

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że zamierzają Państwo dokonać obniżenia wynagrodzenia i pozbawić prawa do karnetów wszystkich pracowników, co spowoduje zmiany w regulaminie wynagradzania. Wiąże się to z koniecznością wręczenia każdemu pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego. Możliwe jest więc pogorszenie warunków zatrudnienia i wręczenie wypowiedzeń zmieniających także każdemu pracownikowi podlegającemu ochronie. Może się zdarzyć również sytuacja, w której obniżenie wynagrodzenia zasadniczego nie będzie wymagało modyfikacji postanowień regulaminu wynagradzania z uwagi na to, że obowiązujący u Państwa regulamin nie reguluje kwestii dotyczących wynagrodzenia zasadniczego. W takim przypadku zarówno obniżenie wynagrodzenia, jak i pozbawienie prawa do karnetów przyznanych w regulaminie będzie wymagało wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających. Pracownikom chronionym można wręczyć wypowiedzenia zmieniające, zawierające nowe propozycje wynagradzania, wynikające ze zmian wprowadzonych do regulaminu wynagrodzenia. Nie ma zatem przeszkód, aby sporządzili Państwo wypowiedzenia zmieniające dla pracowników chronionych w zakresie pozbawienia ich prawa do karnetów.

PRZYKŁAD

Pracodawca ma zamiar odebrać pracownikom prawo do premii i dokonać w tej kwestii zmian w regulaminie wynagradzania. Po dokonaniu zmian w regulaminie przygotowano wypowiedzenia zmieniające dla każdego pracownika, także dla pracownicy w ciąży. Pracodawca miał obowiązek wręczenia każdemu, nawet chronionemu pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego pozbawiającego premii, powołując się na modyfikację regulaminu.

Zasadniczo pracodawca nie ma prawa do dokonania obniżenia wynagrodzenia (niewynikającego ze zmian regulaminu) pracownicom będącym w ciąży czy przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz pracownikom w wieku przedemerytalnym. Przepisy dopuszczają wprawdzie wypowiedzenie takim osobom warunków pracy lub płacy, ale podstawą takiej zmiany jest wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących wszystkich pracowników. Fakt obniżenia wynagrodzenia pracownikom, ale bez formalnego wprowadzenia nowych zasad (np. w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania), spowoduje brak możliwości wręczenia pracownikom w wieku przedemerytalnym wypowiedzeń zmieniających. Zakaz wręczenia wypowiedzenia zmieniającego nie dotyczy jednak pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników i przeprowadzają zwolnienia grupowe lub indywidualne. Tacy pracodawcy mogą dokonać wypowiedzenia zmieniającego pracownikom chronionym (art. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych). Takim pracownikom, jeżeli przyjmą oni gorsze warunki płacy, pracodawca musi tylko wypłacać do końca podlegania ochronie przed zwolnieniem dodatki wyrównawcze rekompensujące pogorszenie warunków płacy.

Za zwolnienie grupowe uważa się wręczenie pracownikom wypowiedzeń zmieniających. Potwierdził to w wyroku z 17 maja 2007 r. Sąd Najwyższy (III BP 5/07, OSNP 2008/13–14/188). Jeżeli zatem dokonują Państwo wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom, to można je złożyć także pracownikom chronionym.

Podstawa prawna:

  • art. 39, art. 42 § 1–3, art. 43, art. 772 § 1–2, § 5–6, art. 24113 § 2 Kodeksu pracy,
  • załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286),
  • art. 1, art. 5, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK