| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 1 czerwca 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. z końcem listopada br., i nie zamierzamy jej przedłużać. Czy w przypadku gdy pracownik nie wystąpi do nas z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, możemy wydać mu świadectwo pracy za okres pracy w naszej firmie nie czekając na upływ 24 miesięcy od zawarcia tej umowy?

W związku z taką konstrukcją nowych przepisów dotyczących wydawania świadectwa pracy powstała wątpliwość, czy pracodawca może wydać świadectwo pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej, jeżeli pracownik nie złoży wniosku o jego wydanie. Należy uznać, że nie ma żadnych przeszkód, żeby w takiej sytuacji pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy wcześniej, nawet bez jego wniosku. Takie postępowanie pracodawcy nie naruszy bowiem żadnych przepisów. Pracodawcom natomiast jest łatwiej wcześniej wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli pracownik odchodzi z firmy, niż czekać z jego wydaniem 24 miesiące od zawarcia pierwszej umowy. Nie muszą wówczas pilnować 24-miesięcznego terminu na wydanie świadectwa pracy, co szczególnie w przypadku dużych firm jest bardzo uciążliwe. Dla pracowników takie rozwiązanie też jest z reguły korzystniejsze, ponieważ wcześniej otrzymują świadectwo pracy nawet nie składając w tej sprawie wniosku. Mogą więc posługiwać się takim świadectwem przy poszukiwaniu i podejmowaniu kolejnej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pracę na podstawie umowy na czas określony od 1 kwietnia 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, tj. 31 października br. Pracownik nie złożył wniosku o wydanie świadectwa pracy. Podjął natomiast pracę u innego pracodawcy. Pracodawca postanowił nie czekać 24 miesięcy na wydanie świadectwa pracy, tylko wystawił je pracownikowi na początku listopada i wysłał mu listem poleconym. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie nr DPR-I-053-73498/BL/PP/11 z 22 sierpnia 2011 r. uznało, że nie ma przeszkód, aby pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy wcześniej, nie czekając na upływ 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy terminowej. Zdaniem resortu pracy, za takie postępowanie pracodawcy nie grożą żadne sankcje.

WAŻNE!

Pracodawca nie może zostać ukarany przez PIP za wcześniejsze wydanie świadectwa pracy pracownikowi zatrudnionemu na umowę terminową.

Aby pracodawca był w zgodzie z przepisami, może również poprosić pracownika, żeby złożył wniosek o wydanie świadectwa pracy po zakończeniu terminowej umowy o pracę. Jeżeli pracownik złoży taki wniosek, pracodawca będzie miał obowiązek wydać mu świadectwo pracy i nie będzie musiał czekać na upływ 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy stosuje się do umów o pracę zawartych od dnia wejścia w życie nowelizacji, która zmieniła dotychczasowe przepisy, tj. od 21 marca 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 97 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK