| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Umowa na zastępstwo rozwiąże się z dniem rozwiązania umowy o pracę z osobą zastępowaną. Nie ma więc potrzeby wypowiadania umowy o pracę zawartej z pracownikiem zastępującym zwalnianego pracownika. Jeżeli chcą Państwo nadal zatrudniać na tym stanowisku pracy pracownika zatrudnionego dotychczas na zastępstwo, mogą Państwo zawrzeć z zastępcą umowę o pracę na czas określony (lub na czas nieokreślony), która będzie obowiązywać od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę na zastępstwo.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W założeniu czas trwania tej umowy obejmuje okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy należy rozumieć w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika, np. okres niezdolności do pracy z powodu choroby, okres urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, odbywania służby wojskowej.

W dniu, w którym kończy się usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego pracownika, umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa. Do rozwiązania umowy na zastępstwo dochodzi z reguły w dniu powrotu osoby zastępowanej do pracy. Taki sam skutek będzie miało rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem zastępowanym, gdyż z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy kończy się również okres usprawiedliwionej nieobecności.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy o pracę z zastępowanym pracownikiem powoduje rozwiązanie umowy na zastępstwo.

W opisanej sytuacji umowa na zastępstwo zakończy się zatem w dniu rozwiązania, w trybie art. 53 Kodeksu pracy, umowy o pracę zastępowanego pracownika. Umowa na zastępstwo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Jej rozwiązanie nie wymaga więc dokonywania przez strony żadnych czynności służących zakończeniu stosunku pracy. Jeśli pracodawca nadal chce zatrudniać zastępcę, wystarczy, że zawrze z nim kolejną umowę, np. na czas określony, w której datą rozpoczęcia pracy będzie dzień następujący po dniu rozwiązania umowy na zastępstwo.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK