| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

PRZYKŁAD

Pracownik X był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo na czas nieobecności w pracy spowodowanej długotrwałą chorobą pracownika Y. Pracodawca 21 kwietnia 2011 r. rozwiązał z pracownikiem Y umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy (z powodu wyczerpania okresów pobierania zasiłku i 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego). W tej sytuacji umowa o pracę na zastępstwo zawarta z pracownikiem X rozwiąże się z upływem czasu, na jaki została zawarta, tj. również 21 kwietnia 2011 r. Jeżeli pracodawca nadal zechce zatrudniać pracownika X, powinien zawrzeć z nim kolejną umowę o pracę, wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 22 kwietnia 2011 r.

Od 21 marca 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Nowe przepisy będą miały zastosowanie w przedstawionej przez Państwa sytuacji, jeżeli umowa na zastępstwo została zawarta nie wcześniej niż 21 marca 2011 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku gdy po zakończeniu umowy na zastępstwo podpiszą Państwo z tym pracownikiem umowę o pracę na czas określony, to nie muszą mu Państwo wydawać świadectwa pracy, jeżeli on tego nie zażąda. Po zmianie przepisów od 21 marca 2011 r. w razie zawarcia kolejnej umowy o pracę z tym samym pracownikiem świadectwo pracy trzeba mu wydać po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wątpliwości dotyczące wydania świadectwa pracy powstaną natomiast wtedy, gdy po zakończeniu umowy o pracę na zastępstwo z pracownikiem zostanie zawarta umowa na czas nieokreślony. Większość ekspertów uważa, że w takiej sytuacji trzeba będzie wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy na zastępstwo nawet bez jego wniosku w tej sprawie, ponieważ nowe regulacje dotyczą wydawania jednego świadectwa pracy raz na 24 miesiące jedynie w przypadku zawierania z pracownikiem umów terminowych.

Jeżeli natomiast umowa na zastępstwo została zawarta przed 21 marca 2011 r., to w zakresie wydawania świadectwa pracy stosujemy poprzednie przepisy. Zgodnie z nimi, jeżeli umowa się rozwiąże, trzeba wydać pracownikowi świadectwo pracy. Natomiast jeżeli bezpośrednio po umowie na zastępstwo zostanie zawarta kolejna umowa o pracę, to świadectwa pracy za czas trwania umowy na zastępstwo nie trzeba wydawać, chyba że pracownik tego zażąda. Żądanie to pracownik może złożyć najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 25 § 1, art. 30 § 1 pkt 4, art. 53, art. 97 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181),
  • § 2a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »