| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?

Z pracownikiem sezonowym mogą Państwo zawrzeć dowolną liczbę umów na czas określony. Jeżeli jednak pracodawca jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to ich łączny okres trwania nie może przekroczyć 2 lat.

UZASADNIENIE

 Jeżeli potrzebują Państwo zatrudnić pracownika jedynie na sezon grzewczy, to będziemy mieli do czynienia z wykonywaniem pracy sezonowej. Pracą sezonową jest bowiem taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Do czasu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, tj. do 22 sierpnia 2009 r., zatrudnienie pracowników sezonowych na podstawie umów na czas określony nie było limitowane. Można było zatem zawierać z pracownikami sezonowymi dowolną liczbę umów na czas określony. Jednak ustawa antykryzysowa zmieniła te zasady. Zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej, można zawierać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, jednak łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejno zawieranych takich umów z danym pracownikiem nie może przekraczać łącznie 2 lat (art. 13 ustawy antykryzysowej). Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Dotyczy to wszystkich pracowników, a więc również pracowników sezonowych.

PRZYKŁAD

Pracodawca będący przedsiębiorcą zawarł z pracownikiem w 2010 r. 2 umowy na czas określony – jedną od 1 do 31 stycznia, a drugą od 1 do 28 lutego. Następnie od 1 września zawarł z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, tym razem do 31 grudnia br. Pracownikowi do maksymalnie 2-letniego limitu, w czasie którego może być zatrudniony na czas określony, nie wliczamy 2 pierwszych umów zawartych na styczeń i luty. Kolejną umowę na czas określony zawarto bowiem dopiero od 1 września br., czyli przerwa w zatrudnieniu pracownika między dwiema pierwszymi umowami a kolejną wyniosła ponad 3 miesiące.

Maksymalny okres 2 lat, na jaki można zawrzeć umowę/umowy na czas określony, liczymy najwcześniej od czasu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, czyli od 22 sierpnia 2009 r. Nie wliczamy więc wcześniejszych okresów zatrudnienia na podstawie tych umów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK