| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Data rozwiązania umowy o pracę

Data rozwiązania umowy o pracę

Od 2 marca 2010 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik przychodzi do pracy na godzinę 8 rano i podpisuje listę obecności. Następnie pracuje przez 3 godziny i wychodzi z pracy, tego dnia ani następnego już nie wraca. Następnie oświadcza, że już nie będzie pracował. Mam pytanie, z jaką datą powinnam rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Wiem, że muszę zapłacić za przepracowany czas, ale co z urlopem?

W tym przypadku umowa o pracę może zostać rozwiązana za pomocą wypowiedzenia, porozumienia stron bądź w trybie zwolnienia bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne). Termin rozwiązania umowy zależy od sposobu rozwiązania umowy. Jeżeli umowa rozwiązała się na mocy porozumienia stron, wtedy datą rozwiązania jest data ustalona w porozumieniu. W przypadku rozwiązania umowy za pomocą wypowiedzenia datą rozwiązania stosunku pracy jest data upływu okresu wypowiedzenia. Natomiast w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego o dacie rozwiązania umowy zadecyduje dzień doręczenia pracownikowi pisma rozwiązującego stosunek pracy (data, z którą pokwitowano oświadczenie lub przesyłkę pocztową zawierającą oświadczenie) lub ostatni dzień upływu terminu awizowania przesyłki pocztowej zawierającej oświadczenie, w przypadku gdy adresat nie odbierze przesyłki.

W praktyce najczęściej w takich przypadkach stosowane jest zwolnienie dyscyplinarne za nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy. Pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z uwagi na dopuszczenie się przez niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Zawarta umowa o pracę powoduje pewne zobowiązania dla obu stron stosunku pracy. Pracownik ma m.in. obowiązek stawiać się w miejscu pracy. Jego nieusprawiedliwiona nieobecność stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co daje podstawę do zwolnienia w trybie natychmiastowym.

Pracodawca przed rozwiązaniem umowy powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze obliczonym proporcjonalnie do okresu przepracowanego. W przypadku nieudzielania przysługującego urlopu pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W razie niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »