| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na rok i 6 miesięcy. Umowa ta kończy się na początku października br. Czy jeśli mamy z pracownikiem zawartą taką umowę, to będziemy mogli zawrzeć z nim kolejną umowę na okres 2 lat?

Wprowadzone w ustawie antykryzysowej ograniczenie czasu trwania kolejnych umów zawieranych na czas określony do 24 miesięcy należy odnosić także do umów trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, tj. 22 sierpnia br. Tym samym nie będą Państwo mogli zawrzeć z pracownikiem na początku października br. kolejnej umowy na okres 2 lat. Należy przyjąć, że będą Państwo mogli zawrzeć z pracownikiem umowę maksymalnie na rok i 10,5 miesiąca.

UZASADNIENIE

 Przepisy ustawy antykryzysowej dotyczące czasu trwania umów o pracę zawieranych na czas określony stosuje się nie tylko do przedsiębiorców będących w przejściowych trudnościach finansowych, ale także do pozostałych przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Jednak przepisów zawartych w ustawie antykryzysowej dotyczących zmian w zakresie zawierania umów na czas określony nie stosujemy do wszystkich pracodawców. Przedsiębiorcami nie są bowiem np. organy administracji publicznej.

Od 22 sierpnia br. obowiązuje ograniczenie długości trwania umów zawieranych na czas określony do 24 miesięcy (art. 13 ustawy antykryzysowej). Jest to okres maksymalny także łącznego zatrudniania na podstawie kolejnych umów na czas określony, jeśli przerwy między zakończeniem jednej umowy a rozpoczęciem drugiej nie przekraczały 3 miesięcy.

WAŻNE!

Po wejściu w życie ustawy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą zatrudniać danego pracownika na czas określony maksymalnie na 2 lata bez względu na liczbę zawieranych z nim umów na czas określony.

Zasadę ograniczenia długości trwania umów na czas określony do 24 miesięcy stosujemy do umów trwających w chwili wejścia w życie ustawy antykryzysowej. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, w której termin rozwiązania umowy o pracę na czas określony, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy antykryzysowej, przypada po 31 grudnia 2011 r. Umowa rozwiązuje się wówczas z upływem czasu, na który została zawarta.

Wielu prawników wskazuje, że okres 24 miesięcy należy liczyć dopiero od dnia wejścia w życie ustawy antykryzysowej. Wynika to z zasady niedziałania prawa wstecz. Przy takim ujęciu maksymalny czas trwania umów okresowych liczylibyśmy od 22 sierpnia br. nawet wówczas, gdyby umowa trwała w tym dniu już od pewnego czasu. Pogląd ten popierają również specjaliści z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jest to jednak kwestia dyskusyjna, bo skoro do umów trwających w dniu wejścia w życie ustawy stosujemy ograniczenie trwania do 24 miesięcy, to powinniśmy stosować je „całościowo” do danej umowy, czyli nie dzielić jej sztucznie na czas trwania przed i po wejściu w życie nowych przepisów. Umowę powinniśmy oceniać jako całość i tym samym czas jej trwania sprzed wejścia w życie ustawy powinien być zaliczany do 24-miesięcznego okresu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »