| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę?

Tak. Pracownikowi należy wydać świadectwo pracy, nawet jeżeli żądanie wydania tego dokumentu nie zostało złożone w formie pisemnej.

Zgodnie z art. 97 § 1 k.p. w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy obowiązkiem pracodawcy jest niezwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Jednak nie zawsze pracodawca musi wstawić taki dokument, gdyż istnieje ustawowy wyjątek od tej zasady. Otóż w myśl art. 97 § 11 k.p. w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy, ale tylko na jego żądanie.

Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają żadnej normy, z której wynikałby obowiązek złożenia przez pracownika żądania wydania świadectwa pracy na piśmie. Również przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) nie regulują tej kwestii. Jednak w § 6 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) określono, że w części C akt osobowych pracownika należy gromadzić dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia, w tym także dotyczące żądania wydania świadectwa pracy (art. 97 § 11 k.p.). Należy więc uznać, że w razie ustnego zgłoszenia przez pracownika żądania wydania świadectwa pracy pracodawca powinien sporządzić notatkę dokumentującą na piśmie zgłoszone żądanie i to ona powinna się znaleźć w aktach osobowych pracownika.

Na marginesie należy jeszcze wspomnieć o tym, że Sejm pracuje nad ustawą nowelizującą Kodeks pracy. W jej wyniku mogą zastać zmienione przepisy dotyczące zasad wydawania świadectwa pracy. Zgodnie z projektem nowelizacji w sytuacji, gdy pracownik pozostawałby w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca byłby zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Ponadto, w takim przypadku pracodawca byłby zobowiązany wydać pracownikowi na jego żądanie świadectwo pracy po rozwiązaniu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »