| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

RADA

Odprawa wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę jest zwolniona ze składek, ale muszą Państwo naliczyć od niej podatek. Natomiast od świadczenia wypłaconego zleceniobiorcy mają Państwo obowiązek naliczyć i składki, i podatek.

UZASADNIENIE

Zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są świadczenia pieniężne wypłacane pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę. Aby mogły być one zwolnione z podstawy wymiaru składek, nie muszą być wypłacane tylko w przypadkach rozwiązania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Mogą to być także świadczenia pieniężne wypłacane w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, np. z woli obu stron, czyli w drodze porozumienia. Podstawą wypłaty takiego świadczenia po stronie pracodawcy może być w takim przypadku np. chęć dodatkowego wynagrodzenia pracownika jako podziękowanie za dobrą pracę albo chęć zmotywowania pracownika do rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron i dobrowolnego odejścia z pracy. Jeśli jednak do wypłaty dodatkowego świadczenia pracodawca nie jest zobowiązany na mocy przepisów prawa powszechnego (np. ustawy) albo zakładowego (np. zakładowego układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania itp.), lecz wypłaca go dobrowolnie, w drodze uznaniowej, ma obowiązek przestrzegać zasady równego traktowania w zatrudnieniu (zakaz dyskryminacji).

Odprawę otrzyma tylko jeden Państwa pracownik, mimo że z pozostałymi pracownikami w tym samym czasie także zostaną rozwiązane umowy o pracę na podstawie porozumienia stron. Pracownicy ci mogą więc wystąpić do Państwa z roszczeniem o wypłatę takich samych odpraw. Mogą też wystąpić o odszkodowanie z tytułu naruszenia przez pracodawcę zakazu dyskryminacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK