| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Dobrowolna odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i umowy zlecenia

Nasza firma zatrudnia 9 pracowników oraz kilku zleceniobiorców. W związku z trudną sytuacją na rynku, z końcem czerwca musimy zwolnić 5 pracowników i 4 zleceniobiorców. Nie mamy obowiązku wypłacać odpraw. Jednak z jednym z pracowników i zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, na podstawie którego wypłacimy zwalnianym osobom 3-miesięczne wynagrodzenie jako rodzaj dobrowolnej odprawy. Czy od tego rodzaju odprawy naliczać składki na ubezpieczenia oraz zaliczkę na podatek?

Wypłacając odprawę tylko jednemu pracownikowi powinni Państwo móc udowodnić, że wypłata temu pracownikowi dodatkowego świadczenia łączy się ze szczególnymi okolicznościami rozwiązania umowy o pracę, jakie nie występują przy okazji zawierania pozostałych porozumień o rozwiązaniu umowy (np. pracownik znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, ale jest zmuszony do rezygnacji z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny, pracownik w sposób szczególny, ponadprzeciętny zasłużył się dla dobra zakładu pracy, ma najdłuższy zakładowy staż pracy itp.).

Odprawa (świadczenie pieniężne) wypłacona zleceniobiorcy nie jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia. Nie jest to bowiem odprawa wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, lecz w związku z rozwiązaniem umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia). W tym przypadku od wypłaconego zleceniobiorcy świadczenia mają Państwo obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma tu znaczenia podstawa przyznania zleceniobiorcy dodatkowego świadczenia, np. rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron czy wypowiedzenia umowy zlecenia.

Wymienione odprawy nie korzystają ze zwolnień podatkowych. Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem m.in. otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in.:

  • określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Od kwoty odprawy wypłaconej pracownikowi na podstawie porozumienia stron mają więc Państwo obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłata odprawy przyznanej pracownikowi, wysokość i zasady ustalania nie wynikają bowiem wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, ale z woli samych stron stosunku pracy.

Mają Państwo również obowiązek naliczyć podatek od kwoty odprawy wypłaconej zleceniobiorcy w związku z rozwiązaniem umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

  • § 2 pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027),
  • art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »