| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

RADA

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest ważne. Powinni Państwo sporządzić i wysłać mu świadectwo pracy.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji należy uznać, że doszło do rozwiązania umowy o pracę na skutek złożonego przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę w formie ustnej. Nie mogą zatem Państwo rozwiązać umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, ponieważ stosunek pracy pracownika już się zakończył. Należy niezwłocznie sporządzić świadectwo pracy i wydać je byłemu pracownikowi. W żadnym razie nie należy uzależniać wydania świadectwa pracy od tego, że pracownik nie dokończył swoich zadań. Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa pracownik podjął się wykonania polecenia, które otrzymał na naradzie z kierownikami, lecz nie dokończył tego zadania. Wobec tego trudno byłoby także zarzucić pracownikowi, że nie spełnił obowiązku wykonania polecenia służbowego w sposób sumienny i staranny. Niedokończenie wykonywania powierzonego zadania z powodu rozwiązania umowy o pracę nie jest bowiem podstawą do zwolnienia pracownika z pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy każdej ze stron, a więc także pracownika, powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Jest to wymóg formalny, jednak ustne dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skutecznym oświadczeniem woli. Oświadczeniem woli jest bowiem każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Dlatego należy przyjąć, że do wypowiedzenia umowy o pracę może dojść w każdej formie, również ustnej, mimo że w takiej sytuacji zostaną naruszone przepisy formalne dotyczące wypowiadania umów o pracę. Należy zwrócić uwagę, że niezachowanie formy pisemnej, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, nie jest zagrożone żadną sankcją. Jednak w razie sporu pracownik będzie musiał wykazać, że ustnie wypowiedział umowę o pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik nie zgłosił się do pracy. Po kilku dniach nieobecności otrzymał pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie napisał, że podczas rozmowy ze swoim kierownikiem oświadczył mu, że składa wypowiedzenie umowy o pracę. Po zakończeniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia przestał więc przychodzić do pracy. Kierownik nie potwierdził faktu ustnego oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przed sądem pracy pracownik powołał na świadków 2 pracowników, którzy uczestniczyli w rozmowie, podczas której pracownik miał złożyć kierownikowi ustne wypowiedzenie umowy. Jeżeli osoby te potwierdzą, że taka rozmowa miała miejsce i że wówczas pracownik złożył oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, sąd pracy powinien uznać dokonane zwolnienie dyscyplinarne za bezzasadne.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 3, art. 97 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi przez bezpośredniego przełożonego jest skuteczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 631/98, OSNP 2000/10/381)

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »