| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).

Wobec coraz większych rozbieżności w orzecznictwie Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu pytania prawnego:

Czy osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury może stanowić wyłączną przesłankę rozwiązania za wypowiedzeniem stosunku pracy z pracownikiem - kobietą lub mężczyzną i nie oznacza dyskryminacji pracownika ze względu na płeć i wiek (art. 113 k.p.)?

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku gdy jedynym powodem wypowiedzenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego możemy mieć do czynienia ze zbiegiem podstaw dyskryminacji - zarówno ze względu na wiek (gorsze traktowanie pracownika, który osiągnął określoną liczbę lat), jak i na płeć (np. gdy jest zwalniana kobieta, której wiek emerytalny jest niższy, a mężczyzna w tym samym wieku mógłby jeszcze pracować).

Sąd zwrócił też uwagę na drugi element sporny, czyli że nabycie prawa do emerytury nie jest kryterium dyskryminującym. Jednak jego zastosowanie jako przyczyny wypowiedzenia powoduje, że będzie to jednak dyskryminacja pośrednia - sytuacja, w której pozornie obiektywne i dopuszczalne kryterium różnicowania pracownika w rzeczywistości narusza przepisy. Nabycie prawa do emerytury zawsze wiąże się z osiągnięciem określonego wieku.

Sąd nie zakwestionował nadal obowiązujących regulacji dotyczących przechodzenia na emeryturę pracowników, których status regulują odrębne przepisy (zwłaszcza tzw. pragmatyki służbowe). Orzeczenie odnosi się do wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie przepisów Kodeksu pracy i dotyczy praktycznie tylko umów o pracę i to na czas nieokreślony - gdyż tylko pracodawca rozwiązujący za wypowiedzeniem umowę o pracę jest zobowiązany do podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.). Natomiast w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.). Dlatego w uchwale powołano się na przepis art. 45 § 1 k.p.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK