| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być nabycie uprawnień emerytalnych

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2008 r., II PZP 13/08).

Wobec coraz większych rozbieżności w orzecznictwie Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu pytania prawnego:

Czy osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury może stanowić wyłączną przesłankę rozwiązania za wypowiedzeniem stosunku pracy z pracownikiem - kobietą lub mężczyzną i nie oznacza dyskryminacji pracownika ze względu na płeć i wiek (art. 113 k.p.)?

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku gdy jedynym powodem wypowiedzenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego możemy mieć do czynienia ze zbiegiem podstaw dyskryminacji - zarówno ze względu na wiek (gorsze traktowanie pracownika, który osiągnął określoną liczbę lat), jak i na płeć (np. gdy jest zwalniana kobieta, której wiek emerytalny jest niższy, a mężczyzna w tym samym wieku mógłby jeszcze pracować).

Sąd zwrócił też uwagę na drugi element sporny, czyli że nabycie prawa do emerytury nie jest kryterium dyskryminującym. Jednak jego zastosowanie jako przyczyny wypowiedzenia powoduje, że będzie to jednak dyskryminacja pośrednia - sytuacja, w której pozornie obiektywne i dopuszczalne kryterium różnicowania pracownika w rzeczywistości narusza przepisy. Nabycie prawa do emerytury zawsze wiąże się z osiągnięciem określonego wieku.

Sąd nie zakwestionował nadal obowiązujących regulacji dotyczących przechodzenia na emeryturę pracowników, których status regulują odrębne przepisy (zwłaszcza tzw. pragmatyki służbowe). Orzeczenie odnosi się do wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie przepisów Kodeksu pracy i dotyczy praktycznie tylko umów o pracę i to na czas nieokreślony - gdyż tylko pracodawca rozwiązujący za wypowiedzeniem umowę o pracę jest zobowiązany do podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.). Natomiast w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k.p.). Dlatego w uchwale powołano się na przepis art. 45 § 1 k.p.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »