| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

W naszej firmie pracuje 18 pracowników. Ze względu na kłopoty ekonomiczne musimy zwolnić 8 pracowników. Przeprowadzając zwolnienia z pracy chcemy w pierwszej kolejności zwalniać pracowników z najkrótszym stażem pracy w naszej firmie, ponieważ pracownicy przeznaczeni do zwolnienia mają zbliżone kwalifikacje i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Czy zastosowanie takiego kryterium przy zwolnieniach nie zostanie uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu?

W razie kwestionowania wypowiedzenia przez pracownika przed sądem pracy pracodawca powinien udowodnić, że zwalniany pracownik nie był dyskryminowany, tj. że pracownik nie znajdował się w takiej samej sytuacji jak pracownik, który nie został zwolniony.

PRZYKŁAD

Pracodawca redukując etaty z powodu wstrzymania eksportu musiał zwolnić 3 pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych - ślusarzy, dla których z tego względu miał mniej pracy. Pracownicy ci mają takie same kwalifikacje zawodowe. W tej grupie pracodawca wytypował do zwolnienia 3 pracowników z najkrótszym stażem pracy. Takie postanowienie pracodawcy i zastosowane kryterium pozwoli pracodawcy na udowodnienie, że jego działanie było obiektywnie uzasadnione.

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie pracowników w jakikolwiek sposób, bezpośredni i pośredni. Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem może stanowić naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli nastąpiło ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 183a Kodeksu pracy).

Dyskryminowanie pośrednie istnieje natomiast wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja. Takie dysproporcje lub niekorzystna sytuacja w razie dyskryminacji pośredniej powinny wystąpić w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn dyskryminacyjnych, np. płeć, wiek, niepełnosprawność.

Podstawa prawna:

  • art. 112, art. 113, art. 183a, art. 183b, 183d Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Przyjęte przez pracodawcę kryteria wyboru pracowników do zwolnienia w postaci stażu pracy i poziomu kwalifikacji zawodowych nie wyłączają możliwości zwolnienia pracownika mającego wyższe, w porównaniu z innymi, kwalifikacje zawodowe i staż pracy, jeżeli pracownik ten nie przestrzega dyscypliny pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 marca 2003 r., I PK 82/02, niepublikowany)
  • Nie stanowi wystarczającego kryterium doboru pracowników do zwolnienia jedynie wysokość otrzymywanego przez nich wynagrodzenia za pracę, z pominięciem poziomu kwalifikacji zawodowych, stażu pracy oraz stosunku do obowiązków pracowniczych, także wtedy, gdy przyczyną wypowiedzenia jest konieczność ograniczenia zatrudnienia ze względów ekonomicznych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2004 r., I PK 97/04, OSNP 2005/24/389)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK