| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

Tak, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony bez wypowiedzenia z pracownikiem w razie zawinionej przez niego utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 §1 pkt 3 k.p.).

Przez uprawnienia, o których mowa w ww. przepisie, należy rozumieć formalne upoważnienie do wykonywania zawodu (np. lekarza czy kierowcy), jednak ich utrata musi być zawiniona przez pracownika i stwierdzona przez właściwy organ (np. sąd, komisję dyscyplinarną).

W niniejszym przypadku takim upoważnieniem do wykonywania zawodu kierowcy jest posiadanie ważnego prawa jazdy, jego utrata zaś uniemożliwia wykonywanie zawodu kierowcy i co za tym idzie - pracę na dotychczasowym stanowisku.

Utrata uprawnień może nastąpić w drodze wyroku sądowego, wskutek zastosowania kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych lub zakazu zajmowania określonych stanowisk, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia pojazdów mechanicznych, prowadzenia określonej działalności. Tezę tę potwierdza stanowisko Sądu Najwyższego, który przyjął, że utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracownik zostanie pozbawiony tych uprawnień z własnej winy, wskutek naruszenia obowiązków pracowniczych, dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa. Decyduje w tym wypadku nie sam czyn zawiniony przez pracownika, lecz stwierdzenie jego skutków w sferze uprawnień zawodowych (wyrok SN z 26października 1984 r., I PRN 142/84, OSNC 1985/7/99).

Pracownik w tym przypadku został uznany za winnego spowodowania wypadku drogowego przez sąd rejonowy i utracił prawo wykonywania zawodu oraz prawo jazdy do lat 3, co wypełnia przesłankę zawinionej przez pracownika utraty uprawnień do wykonywania zawodu.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika pod warunkiem zachowania terminu wynikającego z przepisów Kodeksu pracy.

Miesięczny termin do rozwiązania umowy rozpoczyna bieg od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej dokonanie tej czynności. Wiadomości te powinny być na tyle sprawdzone, doniosłe i rzetelne, aby uzasadniały zastosowanie wskazanego sposobu ustania stosunku pracy. Do tego typu wiadomości należy zaliczyć np. wyrok sądu.

Pracodawca dowiedział się o zdarzeniu 30 lipca 2008 r., jednak dopiero po uzyskaniu przez niego wiadomości o stwierdzeniu przez sąd utracie uprawnień pracownika można liczyć miesięczny termin do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Dzień, w którym pracodawca powziął wiadomość o stwierdzeniu przez sąd utraty uprawnień jego pracownika, był dniem, kiedy przebywał on jeszcze na urlopie wypoczynkowym, mimo tego pracodawca może z takim pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w trybie zwolnienia dyscyplinarnego (wyrok SN z 27 września 1983 r., I PRN 108/83, niepubl.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »