| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zatrudnienie w trakcie urlopu bezpłatnego

Zatrudnienie w trakcie urlopu bezpłatnego

Przychód ze zlecenia nie jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy, jeśli pracownik przebywa w tym czasie na urlopie bezpłatnym.

Pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym i jednocześnie być zatrudnionym na umowę zlecenia.

W okresie urlopu bezpłatnego następuje tzw. zawieszenie stosunku pracy. Pracownik nie świadczy pracy i nie otrzymuje wynagrodzenia. W takim przypadku płatnik składa formularz ZUS ZUA (z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx) i z umowy zlecenia zgłasza go do odpowiednich ubezpieczeń, tj.: emerytalnego, rentowych, wypadkowego (gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności), zdrowotnego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (na wniosek zleceniobiorcy).

Od wypłaconego wynagrodzenia płatnik nalicza i opłaca wszystkie należne składki.

Przykład

Jan Nowak jest zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę i dodatkowo wykonuje umowę zlecenia. Za maj 2008 r. otrzymał ze stosunku pracy 1500 zł i ze zlecenia - 1000 zł. Od 26 lipca do 31 lipca 2008 r. ubezpieczony przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym okresie jego jedynym tytułem do ubezpieczeń była umowa zlecenia. Przychód osiągnięty z umowy zlecenia za lipiec powinien zostać rozliczony od 1 do 25 lipca, a więc gdy był czynnym pracownikiem, i od 26 do 31 lipca, gdy podlegał ubezpieczeniom tylko z umowy zlecenia.

- 1000 zł (przychód ze zlecenia za cały miesiąc) : 31 (dni lipca) x 25 dni (kiedy przychód z umowy zlecenia traktowany był jak przychód ze stosunku pracy) = 806,45 zł,

- 1000 zł : 31 x 6 dni = 193,55 zł

W lipcu płatnik powinien złożyć za pracownika następujące dokumenty zgłoszeniowe:

- ZUS ZUA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx) - zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (gdy umowa była wykonywana w siedzibie przedsiębiorcy) i zdrowotnego,

- ZUS ZWUA (z kodem 04 11 xx) - wyrejestrowanie z ubezpieczeń, gdzie w pole data ubezpieczeń należy wpisać: 01.06.2008 r.

oraz dokumenty rozliczeniowe:

- ZUS RCA z kodem 01 10 xx, w którym naliczy składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek 2306,45 (1500,00 + 806,45), a na zdrowotne - 1990,24 zł,

- ZUS RCA z kodem 04 11` xx, w którym naliczy składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru 193,55 zł, a na zdrowotne od podstawy 171,76 zł (przy założeniu, że zleceniobiorca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego),

- ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, w którym wykaże okres od 26 lipca do 31 lipca i kod świadczenia przerwy - 111 (urlop bezpłatny).

W okresie, kiedy pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, przychód ze zlecenia nie jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego w dalszym ciągu mamy do czynienia ze zleceniem zawartym z własnym pracownikiem i dlatego też ta umowa od 1 sierpnia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń.

Podstawa prawna

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• załącznik 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych (DzU nr 112, poz. 717).

Barbara Zabieglińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK