| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można zobowiązać do wykorzystania urlopu pracownika, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające

Czy można zobowiązać do wykorzystania urlopu pracownika, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające

Jeden z zatrudnionych przez nas pracowników nie korzystał w tym roku z urlopu wypoczynkowego. Mamy problemy z przekonaniem go do jego wykorzystania. Czy, korzystając z okazji, że pracownik ten otrzymał wypowiedzenie zmieniające w zakresie wymiaru etatu, możemy mu jednostronnie udzielić urlopu w okresie wypowiedzenia?


RADA

Mogą Państwo zobowiązać jednostronnie pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego dopiero po otrzymaniu od niego oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy pracodawca udzieli mu go w okresie wypowiedzenia (art. 1671 Kodeksu pracy). Uprawnienie to umożliwia pracodawcy niewypłacanie pracownikowi ekwiwalentu za urlop lub przynajmniej zmniejszenie wysokości przysługującego mu urlopu. Prawo do udzielenia urlopu w okresie wypowiedzenia pozwala także pracodawcy zachować dyscyplinę i dobrą atmosferę w pracy. Pracodawca bowiem najczęściej nie ma pożytku z pracownika, który niebawem odchodzi z pracy, gdyż osoba ta nie jest już odpowiednio zmotywowana do pracy. Taka osoba może działać nawet destrukcyjnie na resztę zespołu.

Korzyści 

Pracodawca ma możliwość wysłania na urlop pracownika znajdującego się w okresie wypowiedzenia, niezależnie od tego, czy pracownik chce wykorzystać urlop w tym terminie czy nie.

Cel regulacji dotyczącej możliwości jednostronnego zobowiązania pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu jest nierozerwalnie związany z zakończeniem stosunku pracy. Tymczasem wypowiedzenie warunków pracy i płacy w intencji pracodawcy nie służy rozwiązaniu stosunku pracy, a co za tym idzie konieczności ostatecznego rozliczenia się z pracownikiem z urlopu. Przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego pracodawca chce bowiem wprowadzić po okresie wypowiedzenia nowe warunki zatrudnienia pracownika. Nie można więc przyjąć, że złożenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego uprawnia pracodawcę do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu.

Inaczej jednak będzie od dnia złożenia przez pracownika oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków pracy i płacy. Oświadczenie takie pracownik powinien złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Natomiast w razie braku pouczenia o tym uprawnieniu pracownika na wypowiedzeniu złożonym przez pracodawcę, pracownik ma czas na złożenie oświadczenia o odrzuceniu zaproponowanych warunków do ostatniego dnia okresu wypowiedzenia. Od dnia odrzucenia przez pracownika zaproponowanych mu przez pracodawcę nowych warunków pracy, wypowiedzenie zmieniające staje się tzw. definitywnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie ma wówczas powodów, dla których pracodawca nie mógłby skorzystać ze swojego prawa do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »