| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika powołanego

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika powołanego

Jeden z naszych pracowników zatrudniony na podstawie powołania został odwołany ze stanowiska. Jego stosunek pracy rozwiąże się po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym okresie chcieliśmy zatrudnić pracownika przy innej pracy, jednak nie wyraził zgody. Pracownik nie wykorzystał jeszcze 8 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji możemy go zobowiązać do wykorzystania przysługującego mu urlopu?


RADA

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania, mimo że w okresie wypowiedzenia nie świadczy pracy, ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w czasie wypowiedzenia, jeśli pracodawca udzieli mu tego urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownik powołany może być w dowolnym czasie odwołany z zajmowanego stanowiska. Odwołanie może zostać dokonane ze skutkiem natychmiastowym lub z nadejściem terminu wskazanego przez pracodawcę - nawet jeśli pracownik był powołany na czas określony. Odwołanie pracownika jest równoznaczne z dokonaniem wypowiedzenia mu umowy o pracę, a jeśli podstawą odwołania są przyczyny określone w art. 52 lub art. 53 Kodeksu pracy, odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracownik powołany nie ma obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 27 lipca 1976 r. (I PRN 49/76, OSP 1977/4/72) pracownik odwołany zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w okresie wypowiedzenia stosunku pracy nie ma obowiązku świadczenia innej pracy, a jej świadczenie zależy od inicjatywy lub zgody odwołanego pracownika. Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 sierpnia 1994 r. (I PRN 50/94, OSNAPiUS 1994/12/193).

Brak obowiązku wykonywania pracy przez pracownika powołanego w okresie wypowiedzenia nie jest jednak przeszkodą do udzielenia mu w tym czasie urlopu wypoczynkowego. Zwolnienie pracownika odwołanego ze stanowiska z obowiązku świadczenia pracy nie oznacza jego całkowitej swobody w dysponowaniu tym czasem i nie może być utożsamiane z okresem wypoczynku lub z czasem wolnym od pracy. Dlatego po odwołaniu pracownika z zajmowanego stanowiska mogą Państwo zobowiązać go do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Inaczej będzie w przypadku zwolnienia przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Pracodawca nie może w tym okresie udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, ponieważ takie zwolnienie od wykonywania pracy ma charakter porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Udzielenie urlopu jest możliwe jedynie za zgodą pracownika, który zechce przerwać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

• art. 70 § 1, § 3, art. 71, art. 1671, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik zwolniony z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy wskutek odwołania ze stanowiska (art. 71 Kodeksu pracy) mógł być zobowiązany przez pracodawcę do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego (art. 170 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 1999 r., I PKN 1/99, OSNAPiUS 2000/12/458)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK