| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika powołanego

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika powołanego

Jeden z naszych pracowników zatrudniony na podstawie powołania został odwołany ze stanowiska. Jego stosunek pracy rozwiąże się po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym okresie chcieliśmy zatrudnić pracownika przy innej pracy, jednak nie wyraził zgody. Pracownik nie wykorzystał jeszcze 8 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji możemy go zobowiązać do wykorzystania przysługującego mu urlopu?


RADA

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania, mimo że w okresie wypowiedzenia nie świadczy pracy, ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w czasie wypowiedzenia, jeśli pracodawca udzieli mu tego urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownik powołany może być w dowolnym czasie odwołany z zajmowanego stanowiska. Odwołanie może zostać dokonane ze skutkiem natychmiastowym lub z nadejściem terminu wskazanego przez pracodawcę - nawet jeśli pracownik był powołany na czas określony. Odwołanie pracownika jest równoznaczne z dokonaniem wypowiedzenia mu umowy o pracę, a jeśli podstawą odwołania są przyczyny określone w art. 52 lub art. 53 Kodeksu pracy, odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracownik powołany nie ma obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 27 lipca 1976 r. (I PRN 49/76, OSP 1977/4/72) pracownik odwołany zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w okresie wypowiedzenia stosunku pracy nie ma obowiązku świadczenia innej pracy, a jej świadczenie zależy od inicjatywy lub zgody odwołanego pracownika. Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 sierpnia 1994 r. (I PRN 50/94, OSNAPiUS 1994/12/193).

Brak obowiązku wykonywania pracy przez pracownika powołanego w okresie wypowiedzenia nie jest jednak przeszkodą do udzielenia mu w tym czasie urlopu wypoczynkowego. Zwolnienie pracownika odwołanego ze stanowiska z obowiązku świadczenia pracy nie oznacza jego całkowitej swobody w dysponowaniu tym czasem i nie może być utożsamiane z okresem wypoczynku lub z czasem wolnym od pracy. Dlatego po odwołaniu pracownika z zajmowanego stanowiska mogą Państwo zobowiązać go do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Inaczej będzie w przypadku zwolnienia przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Pracodawca nie może w tym okresie udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, ponieważ takie zwolnienie od wykonywania pracy ma charakter porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Udzielenie urlopu jest możliwe jedynie za zgodą pracownika, który zechce przerwać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

• art. 70 § 1, § 3, art. 71, art. 1671, art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik zwolniony z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy wskutek odwołania ze stanowiska (art. 71 Kodeksu pracy) mógł być zobowiązany przez pracodawcę do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego (art. 170 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 1999 r., I PKN 1/99, OSNAPiUS 2000/12/458)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »