| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Nie, umowa o pracę zawarta na czas określony nie ulega przedłużeniu do dnia zakończenia przez pracownicę urlopu macierzyńskiego.

W okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego stosunek pracy kobiety podlega szczególnej ochronie. Umowa o pracę z kobietą, która jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim nie może zostać wypowiedziana lub rozwiązana przez pracodawcę, chyba że zachodzą przesłanki uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy - art. 52 k.p., a reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powyższe zasady mają również zastosowanie do wypowiedzenia takiej pracownicy warunków pracy i płacy. Ochrona stosunku pracy nie dotyczy pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na okres próbny, nieprzekraczający 1 miesiąca.

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu jedynie do dnia porodu. Tym samym należy uznać, że umowa na czas określony zawarta z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. W tej sytuacji urlop macierzyński będzie trwał tylko do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Chociaż po rozwiązaniu umowy o pracę pracownica nie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego, to zachowa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do dnia, w którym uległby zakończeniu urlop macierzyński, gdyby pracownica pozostawała w stosunku pracy.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu stosunku pracy nastąpi na wniosek zainteresowanej złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, do którego należy dołączyć druk ZUS - Z3. Do wypłaty zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia zobowiązany jest oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. W przypadku gdy oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek zobowiązany do wypłaty w czasie trwania ubezpieczenia rozpoczął wypłatę zasiłku macierzyńskiego, wówczas kontynuuje tę wypłatę również za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Odpowiedział Piotr Matwiejczyk

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »