| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Powrót do pracy pracownika lub pracownicy po urlopie wychowawczym może spowodować problemy w ustaleniu jego prawa do urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli urlop wychowawczy rozpoczął się i zakończył w tym samym roku kalendarzowym, wówczas wymiar urlopowy dla pracownika korzystającego z takiego urlopu ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Przykład

Anna S. w 2007 r. korzystała z urlopu wychowawczego przez 5 miesięcy. Urlop wypoczynkowy będzie jej przysługiwał za pozostałe 8 miesięcy tego roku. Wymiar urlopu dla Anny S. wynosi 26 dni, a zatem w 2007 r. przysługuje jej 18 dni urlopu. Ponieważ jednak Anna S. wykorzystała przed przejściem na urlop wychowawczy 10 dni urlopu wypoczynkowego, za rok 2007 przysługuje jej już tylko 8 dni do wykorzystania.

Powrót z „wychowawczego” w innym roku

Jeżeli pracownik powraca z urlopu wychowawczego w innym roku niż rok rozpoczęcia urlopu (np. wykorzystał urlop w pełnym wymiarze - 3 lata bez przerwy), również przysługuje mu w roku powrotu do pracy - urlop proporcjonalny, udzielany zgodnie z art. 1551 § 1 pkt 2 k.p.

Analogicznie więc w roku kalendarzowym, w którym pracownik powraca do pracy po urlopie wychowawczym, przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze:

• proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

• proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Przy ustalaniu wymiaru urlopowego obowiązuje zasada, że kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1552a § 1 w zw. z art. 1553 k.p.).

Przykład

Julia P. 20 lutego 2008 r. złożyła u pracodawcy pismo w sprawie powrotu z urlopu wychowawczego. Po uzgodnieniu stawiła się do pracy 25 lutego. Jej wymiar urlopu w 2008 r. to 26 dni. Przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2008 r. będzie wynosił 11/12 urlopu (gdyż luty będzie zaokrąglony do pełnego miesiąca), tj. 24 dni.

Drugi przypadek może dotyczyć pracowników zatrudnionych na czas określony, którym umowa o pracę kończy się w roku powrotu z urlopu wychowawczego.

Przykład

Małgorzata N. powróciła z urlopu wychowawczego 2 marca 2008 r. Ponieważ była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, jej stosunek pracy rozwiąże się 30 września 2008 r. Wymiar urlopu Małgorzaty N. to 20 dni. Jeżeli umowa ta nie zostanie przedłużona, w 2008 r. będzie jej przysługiwać u obecnego pracodawcy urlop proporcjonalny w wymiarze 7/12 pełnego urlopu - tj. 12 dni.

Należy pamiętać także o niewykorzystanych urlopach sprzed udzielenia urlopu wychowawczego. Pracodawca zobowiązany jest udzielić w późniejszym terminie każdego urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu urlopu macierzyńskiego (art. 166 k.p.). Natomiast roszczenia o udzielenie urlopu - tak jak inne roszczenia ze stosunku pracy - przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.). Urlop zaległy za dany rok powinien być udzielony najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego i od tego dnia liczy się termin przedawnienia zaległych urlopów (art. 168 k.p.).

Michał Culepa

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK