| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop zdrowotny nauczyciela

Urlop zdrowotny nauczyciela

Dyrektor szkoły odmówił mi udzielenia urlopu zdrowotnego, uzasadniając to faktem, że wymagany okres zatrudnienia obejmował również pracę w szkole niepublicznej. Czy pracodawca ma rację? - pyta Czytelniczka z Gdańska.


W myśl art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor szkoły nie może odmówić nauczycielowi udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli nauczyciel spełnia warunki określone w przepisach.

Jak wynika z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela, do okresu 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela szkołą jest również przedszkole, szkoła i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a tej ustawy. Oznacza to więc, że w rozumieniu tego przepisu szkołą nie jest placówka niepubliczna.

W zaistniałej sytuacji brak jest podstaw prawnych do zaliczenia okresu pracy w szkole niepublicznej do wymaganego stażu niezbędnego do nabycia uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia.

Odpowiedziała Joanna Skrobisz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK